- Mohl by ses představit a něco o sobě říct?

Naše skupina "Firman Boys" podporuje velkoklub ”AIK Stockholm”, naše firma patří mezi jedny z nejstarších a největších ve Skandinávii. Naše skupina byla založena v roce 1991 a patří mezí jedny z nejorganizovanějších skupin u nás. Máme velký vliv na chuligánství a podporu našeho klubu a na klub AIK Stockholm jako takový.

- Mohl by jsi představit tuto skupinu, kdy vznikla, kolik má zhruba členů?

Firman Boys jsou nejvlivnější skupina AIK a máme monopol na násilí (rozhodujeme o tom, kdo bude bojovat jménem AIK) v kontextu klubových zápasu na národnim stadione v Solna, Stockholm. Věkové rozhraní naší skupiny se pohybuje od 20 do 50let, kdy část skupiny tvoří vysoce postavení finanční úředníci, top manažeři, nebo profesionální kriminálníci. Na více atraktivní zápasy (derby) můžeme dát dohromady v den zápasu i několik set chuligánů. Naše skupina, Firman Boys má také podskupinu, mladší generaci, která se nazývá "AIK:s Yngsta", která je pod našim vedenim.

Mladá ekipa "AIK:s Yngsta"

- Považujete vaši skupinu za ultras či chuligánskou?

Naše skupina se považuje za chuligánskou, ale preferujeme název "firm"

- Co grafitti aktivity? Co si o nich myslíte?

Na graffiti nemáme žádný názor, ve Švédsku to mají na starosti ultra-skupiny, který to ovládají.

- Podílíte se na tvorbě choreografií a jiných ultras aktivitách?

V roce 1990, kdy ve Švédsku byla choreografie hitem jsme organizovali mnoho velkých choreografíí, který byli doplněny pyrotechnikou, ale posledních deset let to dělají u nás ultras skupiny, ale všechny vytvořené choreografie musí naše skupina nejdříve schválit.

- Jezdí vaše skupina na všechny výjezdy, nebo se ukazujete jen na některých výjezdech?

Naše skupina reprezentuje nás klub na všech výjezdech, zápasech, ikdyž se počty každý zápas mění. Na všech domácích zápasech v nějakém počtu jako Firman Boys jsme. Když jsme hráli s Lechem Poznaň EL v roce 2012, naše ekipa byla v ulicích v počtu 150 chuligánů (jen Firman Boys), v dobrém počtu jsme také vyjeli ven na PSV, či Neapol, kde jsme reprezentovali naší skupinu a klub. Mimochodem v Eidhovenu jsem dostal od PSV kladivem před domluveným střetem.

- jak je to u vás s politikou? jste pravicová skupina nebo to neřešíte?

Firman Boys je apolitická skupina a nikdy nemícháme politiku a fotbal.

- můžeš nám řict něco o Malmu (pozn. otázka byla psaná před prvnim zápasem Sparty s Malmö)

Malmö je jedním z největších fotbalových klubů ve Švédsku s velkou fanouškovskou základnou. Bohužel nemají, nebo spíše mají na hovno chuligány, skupiny, které se jen zřídka ukážou, nebo téměř vůbec. Jejich fanoušci se považují u nás jako levicově orientované.

- Jak by jsi ohodnotil letošní ročník 2013/2014 po ultras/hools stránce?

Bohužel se AIK nekvalifikovalo do evropských pohárů v loňském roce, ale chuligánská scéna ve Švédsku zažila několik dobrých a krvavých střetů. V centru města Stockholm došlo ke střetu mezi naší skupinou a s ostatními dvěmi největšími zapřísahlími rivaly z Stockholmu, ”Djurgården IF” a ”Hammarby IF”. Dokonce jsme měli domluvený střet s našim dalšim znepřáteleným klubem ”IFK Göteborg”, kteří mají druhou největší a nejlepší firmu ve Švédsku po nás. My jako Firman Boys máme také jeden z národních skalpů, kdy jsme tehdy v boji v lese nedaleko Stockholmu porazili Německé chuligány (pozn. správce3, střet byl uskutečněn v počtech 70 na 70 Firman Boys vs. Stuttgart, Dortmund, Dresden, po 3min. si připisují vítězství Firman Boys). Tuto sezónu od nás již dostal bití Djurgården a teď vyhlížíme soupeře po losu EL.

Střety chuligánů AIK s policií před zápasem s Lechem

Chuligáni AIK na výjezdě v Poznaňi

 

- Kdo jsou vaši přátelé a kdo nepřátelé?

AIK Stockholm a Firman Boys nemá žádné přátele, pouze nepřátele.

- Jaké fanouškovské scény na světě se vám líbí?

Firman Boys je kříž mezi starou Britskou casual kulturou a sofistikovaným násilím na denním pořádku jako je Italská ultra kultura s dobrým nasazením a vlivem na svůj klub. Je to takový dobrý mix, který vyhovuje naší skupině.

- Jak se díváte na domluvené bitky na polích a lesích, jaké jsou v Polsku či Rusku?

My jsme se setkali se všemi Švédskými skupinami a všechny jsme je porazili v předem domluveným střetu. Jsme připraveni se setkat se všemi možnými soupeři mimo Švédsko a porazit je v lese, na ulici, či na poli.

- Používáte zbraně při bitkách?

Nepoužíváme zbraně v domluvených střetech ani nikde jinde.

- Jezdíte podporovat vaši reprezentaci?

Nechceme jezdit na každý zápas s naší reprezentaci, pro nás jsou prioritou spíše hlavní turnaje jako je mistroství světa a mistrostí evropy. Ve Švédsku je mnohem důležitější podporovat svůj klub než národní tým pro vyhrazené fanoušky a hlavně je moc velká nenávist mezi všemi skupinami, neexistuje repre smír.

- Jaký máte vztah s vedenim? Jelikož jsi byl při jednom z pochodů vedle významného člověka z klubu, můžeš nám o tom něco říct?

S současné době máme velmi dobré vztahy s vedením, což je velmi dobré pro obě strany. Je pravda, že předseda představenstva a generální ředitel AIK se zúčastnil pochodu před vysoce rizikovym utkáním v loňském roce, kdy vše skončilo střetama s policií. mimochodem náš generální ředitel AIK je bývalý člen Hells Angells.

 

Ředitel AIK na výže zmíněném pochodě s Firman Boys

Členové Firman Boys u hrobu zesnulého 32 letého Iavana Turiny brankáře chorvatského původu, který chytal v AIK od roku 2010 a byl s členy Firman Boys ve velmi dobrém kontaktu.

Vzpomínková fotka Ivana Turiny, brankaře v kukle, který měl dobré kontakty s Firman Boys

 

Chtěli byste něco vzkázat čtenářům na webu hooligans.cz?

Nejprve bychom chtěli poděkovat hooligans.cz za příležitost účastnit se tohoto rozhovoru pro tak významnou stránku, která je skvělým předchůdcem hools a ultras scény v evropě. Čtenářům chceme říci jen jednu věc: Pokuď váš klub dostane AIK  po losování evropských pohárů letos na podzim - Vítejte ve Stockholmu, v tomto případě, budeme na vás všechny ČEKAT! Firman Boys.

Additional information