Pohled Slavie:
Výjezdy do Opavy se slávističtí fandové nikdy chlubit nemohli, vždyť naše bilance na severu Moravy za dobu, co Opava hraje českou ligu, nebyla nijak oslnivá. Snad čestnou výjimkou bylo naše představení v sezóně 97/98. Postupně nás do Opavy přijíždělo (počty znamenají jen ty členy, kteří se mohou počítat k tzv. tvrdému jádru): 95/96 tři, 97/98 dvanáct (v deseti útočíme na stadionu do značné přesily), 96/97 pět, 98/99 pět, z toho 3 doráží až v 84. minutě - bilance opravdu nelichotivá. 

A tak už před sezónou se objevily snahy o radikální změnu. Cestu vlakem však zamítáme a to hlavně z toho důvodu, že návrat ve 4 ráno nevyhovuje většině zaměstnaných a studujících. Nezbývá nic jiného než vypravit autobus. I u této varianty panuje obava zda se vůbec autobus naplní. Skutečnost předčila očekávání a v den odjezdu je plný autobus a ještě šest lidí cestuje vlakem. Jelikož se část posádky posilňovala již přes noc a cesta je spojena s oslavou jedněch kulatých narozenin, je o program cesty postaráno. Celou cestu se konzumuje většinou tvrdý alkohol, pivo, ale i mléko! Bohužel alkohol v krvi způsobil i nějaký ten problém. Nákup s Jirkou Lálou na benzínce se dá ještě přejít, ale zdemolování toalet v motorestu je zbytečné. Naštěstí se personál spokojí s finančním vyrovnáním a tak přivolaná policie nemusí nic řešit. Několik kilometrů před Opavou je bojová nálada na vrcholu. Dolů ji srazí skutečnost, že na hranicích města nás očekává policie a té se během našeho pobytu v Opavě již nezbavíme. 

Při příjezdu ke stadionu se policie snaží zapsat všechny zúčastněné, ale daří se jim to asi tak z poloviny. Veškeré zbraně necháváme vně busu, který během zápasu policie slušně vyčistí. V tu dobu se od nás oddělují čtyři jedinci, kteří jdou pít do restaurace na stadionu. To se jim nevyplácí a před poločasem jsou napadeni asi 25 Opaváky a i přes svůj značný odpor prohrávají. Výsledkem je pár modřin, škrábanců, dvě ztracené kukly a šála. Jejich příchod na stadion je doprovozen vykopnutím vrat, což vyvolá zásah policie a náš konflikt se SEYS SECURITY. Kdo byl z jejich strany nejaktivnější, nemusím psát. 

Konflikty s policií i ochrankou pokračují po celý zápas a vyvrcholí na konci, kdy několik z nás vylézá na klec a jeden z našich obnažuje své pohlaví. Je zatčen a posléze máme po bitce s policií další místo volné. Před autobusem vzniká další problém, když bez svých kamarádů nechceme odjet. Policie se nás snaží všemi způsoby nacpat do autobusu, když nejčastějším argumentem je (jak jinak) obušek. Následuje několik strkanic a další a další přesvědčování, čemuž s hurónským veselím aplauduje několik Opaváků stojících opodál. Nakonec podléháme a nastupujeme s tím, že si pro zadržené dojedeme. Policie nás ale vyváží za město a tak si pod hrozbou demolice autobusu vyžadujeme zastavení. Následuje diskuse s policií a demonstrativním vystoupením většiny osazenstva ven hlásíme, že se vracíme do města. Nakonec dochází k dohodě a my si alespoň vymáháme to, že policisté odvezou naše zástupce na stanici, kde zadrženým předáme peníze na vlak. Náš autobus přijíždí do Prahy před půlnocí a dva zadržení v pondělí odpoledne o jedno obvinění z tr. činu bohatší. Vlaková skupina doráží taktéž bez problémů. 

Autor: Clown (Slavia) 

převzato z Football Factory č.6

Additional information