Pohled Baníku:
Přípravy na zápas, který mohl poslat Baník do pohárové Evropy neznaly hranic. Za peníze vybrané na předchozích zápasech se nakoupilo 800 balónků, dobré tři čtvrtiny lidí si vzalo bílá trika, v týdnu před zápasem byly Městské sady vyzdobeny ostravskými spreji (škoda hákového kříže - novináři čin překvalifikovali na propagaci fašismu), část fans si vyholila hlavy a byla smířena s tím, že skončí za mřížemi. Někteří ještě využili slev ostravských obchodů, které nabízely sekerky za 76 a ševcovská kladívka za 40 Kč. Na Svinově se ukázala překvapivá předvídavost pracovníků ČD, kteří do soupravy zapojili o dva vozy více než jindy. Po druhé hodině se v Opavě vylodila bílá lavina čítající asi 1200 hlav + 35 z Trnavy a 9 z GKS. Pohled na tento průvod stál rozhodně za to. Přední část průvodu několikrát zrychluje při pátrání po Opavácích, ale marně. Za to na zadní část domácí zaútočili. Jak množství policistů tak i složení chacharů však od razantnějších činů Opaváky odradila.

Když už jsme v parku před stadionem, prochází kolem skupina Bulldog Corps a WKS Slask. Náš pokus o náběh však končí na policistech. Rozpoutala se několika minutová řež, ve které jsme, ač v jasné přesile (když však spočítám lidi, kteří do toho opravdu šli, tak v menšině) moc neobstáli. Nakonec se situace proměnila v zaházení policistů kusy betonu, kamením, dělobuchy, dýmovnicemi, kladivem, sekerami, flaškami a velkým stojanem na kola.

Na stadionu zabíráme sektor hostí (bílé balónky) a polovinu ochozu za brankou (modré). Celkově to dává akci, která nemá v ČR obdoby. Před úvodním hvizdem ještě jeden z nás strhává jednu z vlajek Opavy na protější straně a přes plochu se s ní vrací k nám. Následuje úvodní hvizd, což je pokyn pro vhození 250 konfet. Po necelých 30 sekundách hry je utkání poprvé přerušeno a musí se uklízet.

Celá první půle probíhá ve znamení potyček mezi řádícími fans a provokující SEYS SECURITY, jejíž členové soutěží, kdo nastříká do sektoru „modrých" více slzáku či pepřáku. Druhá půle začíná útěkem ochranky, na jejichž hlavy letí kameny, cihly, kusy betonu i omítky, odpadkový koš, tyčky, dýmovnice, dělobuchy, pneumatika a jak se na fans hornického klubu sluší i černé uhlí. Ač se dlouho dopředu v novinách psalo o rizikovosti zápasu (ve městě byl dokonce vyhlášen zákaz vycházení), většina tohoto arzenálu ležela volně asi 20 metrů od našeho sektoru! Rozhodčí znovu přerušil zápas a hráče poslal do kabin. Před sektor přišel Radek Slončík s tím, že pokud toho nenecháme, nechá nás sudí vyvést ze stadionu. Odpovědí mu byla věta o tom, že chceme zápas zkontumovat pro nedostatečnou pořadatelskou službu. Pár okamžiků poté část „modrých" policie vyhnala z tribuny. Ti však neprchli ze stadionu, nýbrž pro další dávku stavebního materiálu, který policisty i ochranku přinutil ke chvilkovému ústupu. Bylo k vidění i letící jízdní kolo či jiné nadpřirozené jevy. Po chvíli policie nekompromisně kontrovala a řezala úplně všechny. Přidala se i ochranka, která mlátila výhradně přes hlavy.

Během okamžiku se prostory kolem sektoru změnily v krvavé ostrovy na asfaltové šedi. Začíná práce pro několik lékařů, kteří vybírají jen nejnutnější případy. Na maličkosti jako je má pěticentimetrová tržná rána na hlavě opravdu není čas. Pět sanitek taky nestíhá a neustále pendluje mezi stadionem a nemocnicí. Zraněných je na všech stranách opravdu mnoho a lékaři (zaslouží absolutorium) konstatují, že s něčím podobným se ještě nesetkali. Někteří z nás navštíví i operační sál.

Po zápase, kterým se Opava zachránila, odcházíme až nezvykle klidně na nádraží. Není chuť ani na konflikt s domácími hool's, které potkáváme před stadionem. Původně bílá trička některých domlácených jedinců připomínají při odchodu spíše slávistické dresy.

Ve vlaku do Ostravy se většinou shodujeme na tom, jak nás mrzí záchrana SFC. Jejich druholigové výjezdy do Vítkovic, na NH, do Frýdku, Karviné či Třince by se bez nás určitě neobešly.

Autor: Č.N.L. (Baník)


Pohled Opavy:
Na tento zápas se obě strany připravovaly už dlouho dopředu. Čekal se boj nejen na hřišti, ale hlavně v hledišti. Začnu však pěkně postupně. Věděli jsme, že baníkovci přijedou v obrovském počtu. Z Wroclawi k nám den předem přijíždí 18 fans. Jdeme na "Opavskou noc", chlastáme, krmíme bratry seletem a samozřejmě se fandí a zpívá. Na této akci nás bylo dohromady asi 60. I když bychom měli být na druhý den fit, chlastáme až do rána.

Na druhý den se scházíme na předem smluveném místě (asi 70 osob) a chvíli vyčkáváme a plánujeme. Po celkem dlouhé době vyrážíme směr stadion. Kousek od Krnovské ulice dostáváme hlášku, že vedle hospody Kříž je skupina baníkovců (to jsme ještě nevěděli, že se jedná o chvost průvodu, který táhl Opavou). S klacky a jinými zbraněmi v rukou se snažíme skupinu napadnout, ale dostali se mezi nás fízli a bylo po všem. Pár našich sebrali (naše řady dost prořídly) a zbytek doprovázeli směrem na stadion. V areálu před stadionem se nás přes obrovský počet policistů snaží zaatakovat chachaři, ale přes již zmíněné fizly se k nám nedostávají. Za tyhle náběhy však zaslouží pochvalu. Jelikož nikde kolem nejde koupit pivo, usedáme na trávě u zadního vchodu. Pak zjišťujeme, že na koupališti je pivo a tak se tam přesouváme.

Vracíme se na stadion a jsme téměř v šoku z toho, co vidíme. Asi 800 chacharů v bílých tričkách s balónky nad hlavami - paráda. V průběhu zápasu se pak baníkovci předvádějí v tom pravém světle a začínají řádit. Potyčky s policií, vhozené předměty na hřiště... Končí to zásahem kosmonautů, kteří chachary vyhánějí ze sektoru. Při této akci řve pojebaný opavský kotel a vlastně i celý stadion "bijte je" a podobně. My se snažíme povzbudit chachary proti policii. Zápas je na 15 minut přerušen a po této vynucené přestávce už vše probíhá v klidu.

Po utkání byla ještě jedna možnost střetu. Průvod baníkovců zpozoroval naši skupinu, ale přes fízly se jim už asi nechtělo. I když musím říci, že prostřední část průvodu byla volná, policajti byli jen vepředu a vzadu. I tak už toho měli asi dost. Z naší strany stojí za pochvalu jen menší atak u Křížů (již zmiňováno), ale jinak to dopadlo dost divně na to jaké byly plány. To však určitě na obou stranách. K sobě jsme se prostě nedostali, hlavně kvůli policajtům.

Autor: Oskar (SFC Opava)

P.S. Musíme uznat, že chachaři přijeli ve velké síle, ale chválíme všechny členy B.C., že se nezalekli přesily i po zápase. Na druhou stranu si pochvalu nezaslouží opavský kotel, který by si měl už konečně uvědomit, že hlavní nepřítel fans je policie a trapná security.

Autoři: Adolf a Goran (SFC Opava)

převzato z Football Factory č.5

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Additional information