Velmi často můžeme najít v českých periodikách články, které mají velmi daleko k realitě české hooligans subkultury. Najdou se však i vyjímky, na které je třeba upozornit, aby se pokřivený mediální obraz hooligans podařilo narovnávat. A tak dejme prostor Vítovi Hinčicovi a jeho práci, kterou uveřejnil na stránkách Britských listů. Až na drobné chyby ji lze zainteresovanými ohodnotit, jako velmi zdařilou.

Jelikož někteří návštěvníci stránek neví, proč se zveřejnil stav sbírky pro Jirku z BGB, tedy jednoho z naší subkultury, požádali jsme jeho kamarády (jmenovitě TOMO), aby napsali co se se Jirkovi přesně stalo. A tak aby ti, kteří chtějí přispět na dobrou věc, mohli finančně pomoci. Dále již článek od redaktora TOMO:

11.11. 2007. V České republice napadl první velký sníh, první auta skončila ve škarpách, silničáři opět nestíhají. V Itálii je pěkné počasí, svítí sluníčko... Nic nenasvědčuje tomu, že se kolem poledne odehraje okamžik, který drasticky změní život radikálnějších fans v Itálii, stane se nechutně zmedializovaným, vyvolá nebývalou vlnu reakcí ultras bez přehánění v celé Evropě, ale hlavně, bude stát život mladého muže, který má to nejlepší teprve před sebou...

Zatímco se většina hools v České republice shodne, že tento podzim 2007 patřil mezi ty nejslabší z hlediska chuligánství, a že má chuligánství postupem let klesající tendenci v naší republice, v závěru převzatého článku z dnešních Hospodářských novin si můžete přečíst, že to novináři i policajti vidí jinak. U policie je to logické, pokud by něčeho ubývalo, ubývalo by i pracovních míst u policie. Na konci článku ještě odkaz na rozhovor v HN s důstojníkem od policie, kteří samozřejmě chtějí větší moc než mají. Zde již zmíněný článek:

Na dnešní akci se domlouváme po výjezdu do Teplic. Na začátku Bolky se nás sjíždí 23+fotograf, slušné sestavy, 13 Praha, 6 Pardubice, 5 Rumburk. Necelou hodinku projíždíme město, bohužel bez úspěchu! Nezbývá nic jiného, než telefon. Volá se Hradec-nevyjel, Olomouc-prý tři kusy, Boleslav-vypnutý mobil. Čekáme v úkrytu blízko statku a posíláme vyjednavače k domacímu sektoru. Dotyčný odchytává skupinku tří osob, vydává se za Sigmu (má i šálu :) ) a vyzývá domácí na souboj na počty.

Evropská unie si chce posvítit na nejdrsnější fotbalové fanoušky. A to doslova, euroúřady by dokonce rády měly k dispozici jakýsi černý seznam chronických bitkařů, kteří provázejí své kluby na zápasy po celé Evropě.

K příležitosti chacharského průjezdu Prahou se schází 14 - 16 Sparťanů a prohledáváme vlaky jedoucí z Kladna do Prahy. Několik vlaků bylo prázdnejch, jak na Hlavním, tak na Masarykově nádraží. a tak se na poslední vlak vydáváme na Hlavák. Zvolili jsme místo pod mostem u tramvajový zastávky a čekáme. Po pár minutách vidíme jít z boční ulice první skupinku cca 5 FCB.

Výjezd do Teplic jsme pojali jako poslední akci podzimu. Teplice kontaktují v týdnu kluci z Rumburku, tudíž domluva je na nich. Po poledni vyjíždíme z Práglu auty v počtu 36 lidí na boj. Jedno auto bohužel končí cestu před Ústím. Domácí vyzvedáváme u nákupního centra a společně jedeme do vybrané vesničky.

Bezbrankovou remízou skončil šlágr 15. kola první fotbalové ligy mezi domácím Baníkem Ostrava a pražskou Spartou. Stínem utkání byly v prvním poločase neustálé výtržnosti v hledišti, kde řádili především chuligáni z Polska. Několikrát museli přímo v ochozech zasahovat policisté. Před přestávkou rozhodčí Jílek dokonce pohrozil ukončením zápasu.

Na pondělní výjezd do Kladna vyrážíme vlakem v 8:39 ze Svinova. Cesta ubíhá v poklidném tempu až do České Třebové, kde přistupuje část ekipy, která vyrazila dřívějším vlakem se slušnou zásobou piv, a tak se cestuje přece jenom veseleji.

Na pražské Letné se hrálo rizikové utkání Poháru UEFA mezi Spartou Praha a moskevským Spartakem. Zápas se neobešel bez výtržností. Zdivočelé příznivce ruského celku uklidnil až zásah těžkooděnců. Šest lidí utrpělo vážnější zranění, deset cizinců skončilo na policejních služebnách.

Italské ministerstvo vnitra zakázalo fanouškům dalších pěti fotbalových klubů cestu na venkovní zápas svého týmu. Utkání 14. kola Serie A se tak o víkendu 1. a 2. prosince obejdou bez příznivců Interu Milán, Neapole, Lazia Řím, Janova a Juventusu Turín. Doma zůstanou i fanoušci šesti klubů třetí ligy.

Additional information