Italské ministerstvo vnitra zakázalo fanouškům dalších pěti fotbalových klubů cestu na venkovní zápas svého týmu. Utkání 14. kola Serie A se tak o víkendu 1. a 2. prosince obejdou bez příznivců Interu Milán, Neapole, Lazia Řím, Janova a Juventusu Turín. Doma zůstanou i fanoušci šesti klubů třetí ligy. Ministerstvo se snaží zamezit dalším násilnostem fotbalových výtržníků, které Itálii ovládly po 11. listopadu. Pro tento víkend už byly v předstihu uzavřeny fanouškovské sektory na šesti zápasech a vydán zákaz cestování pro fanoušky AS Řím, Bergama, AC Milán, FC Turín, Sampdorie a Catanie. Fanklubům těchto mužstev se zákaz pranic nelíbil a varovali před "kriminalizací fotbalových tifosi". Dokonce chystají demonstraci, kterou chtějí svolat přímo do Říma.
Italský fotbal má s násilnostmi fanoušků dlouhodobé problémy. Ministerstvo v pátek současně oznámilo, že jen mezi 25. srpnem a 5. listopadem bylo při utkáních zraněno 31 hooligans a 22 policistů. V únoru zahynul při rozhánění bitky jeden policista, poslední tragédií byl případ z 11. listopadu.
Policista tehdy zastřelil fanouška římského Lazia, který ujížděl v autě z místa bitky s příznivci Juventusu. Odvetou za jeho smrt zdemolovali týž den výtržníci hlásící se k Laziu policejní stanici. Nebyly to přitom jediné násilnosti, které údajně nešťastný incident rozpoutal.

Fanoušci italského Udine budou mít průkazy s mikroprocesorem

Italský prvoligový klub Udine, v němž působí i čeští fotbalisté Tomáš Zápotočný a Tomáš Sivok, se kvůli násilí na stadionech rozhodl zavést elektronické průkazy pro fanoušky. Karta vybavená mikroprocesorem a anténou je schopná monitorovat pohyb příznivců v ochozech, což má policii usnadnit identifikaci případných výtržníků.
Fotbalové násilí se v Itálii znovu ocitlo v centru zájmu před dvěma týdny, kdy policista při střetech s fanoušky zastřelil příznivce Lazia Řím Gabriela Sandriho. Pak došlo k velkým potyčkám při zápase Bergama s AC Milán, který musel být kvůli nepokojům přerušen. Při dalším incidentu zase čtyři stovky chuligánů napadly policejní ubytovnu.
Fotbalový svaz i ministerstvo sportu na tyto události zareagovaly přerušením nižších soutěží, zákazem cestování pro vyhlášené výtržníky a rozšířením pravomocí policistů při ligových zápasech.

Additional information