Bezbrankovou remízou skončil šlágr 15. kola první fotbalové ligy mezi domácím Baníkem Ostrava a pražskou Spartou. Stínem utkání byly v prvním poločase neustálé výtržnosti v hledišti, kde řádili především chuligáni z Polska. Několikrát museli přímo v ochozech zasahovat policisté. Před přestávkou rozhodčí Jílek dokonce pohrozil ukončením zápasu. Ve 20. minutě házeli ostravští fans na těžkooděnce dělobuchy. Později se Ostravští a Polští chuligáni začali intenzivně dobývat do sektoru hostujících fanoušků a jejich ofenzíva přerostla v masivní bitky s těžkooděnci, kteří chránili tábor sparťanů. Ve 27. minutě se šarvátky přiostřovali a začali létat vzduchem sedačky. V sektoru domácích bylo vidět fans z polských Katowic.
Kvůli výtržnostem fanoušků rozhodčí v 31.minutě přerušil utkání a zavolal si k sobě pořadatele, který v 35.minutě utkání ohlásil, že pokud se provokující fanoušci do dvou minut nezklidní, bude zápas předčasně ukončen. 39. minutě pak policisté zasáhovali proti ultras domácích, kteří se rozutekli, ale následně se opět zformovali. Ve 43. minutě někteří fanoušci na stadionu tleskají policistům, že zahnali domácí ultras dál od sektoru hostí.
Násilí v hledišti se těžkooděncům podařilo v poločase zastavit.
Řádění fanoušků v ochozech nenechalo trenéry v klidu. "Něco takového jsem ještě neviděl a je na čase, aby se s tím začalo něco dělat, protože lidi na fotbal přestanou chodit úplně," podotkl Bílek.
Večeřa mu dal za pravdu. "Vnímali jsme to samozřejmě, naštěstí to nijak neublížilo úrovni a kvalitě zápasu."

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualizace z 2.12.07 v 22.45.

Ostrava se přichystala na Spartu a její fanoušky. Během utkání však řádili hlavně příznivci domácích (článek převzat z www.denik.cz)

Ostrava - Policisté označovali nedělní zápas mezi Baníkem a Spartou jako rizikový. Jejich předpoklad se potvrdil. I když s pražskými fanoušky Sparty problém nebyl.
Pro baníkovské fanoušky to včera nebyl vydařený zápas. Ne, že by jejich tým hrál špatný fotbal. Kulisu ale pokazily výtržnosti, jež měli na svědomí příznivci polského klubu GKS Katovice. Do Ostravy jich přijelo zhruba čtyři sta (podle zdrojů od hools FCB okolo 500fans - pozn.správce). Jak se ukázalo v prvním poločase, kvůli fotbalu to zrovna nebylo.
Polští výtržníci se hned na počátku prvního poločasu přiblížili k sektoru, v němž v poklidu fandila pod dohledem policistů asi stovka sparťanů. Začali lomcovat mříží. Policisté jim házeli pod nohy dělobuchy, ale jinak vyčkávali. Tlak agresivních výtržníků však sílil. Začali vytrhávat lavičky a házet je na policisty. Hluk dělobuchů přebíjel skandování lidí, kteří přišli na Bazaly opravdu za fotbalem.
„Vyveďte je ven, to nemá s fanděním nic společného,“ ozývalo se z tribun. Ke klidu vyzývali i pořadatelé z amplionu. Kvůli výtržnostem totiž hrozilo předčasné ukončení zápasu.
Policie musela zasáhnout
Policisté si s Poláky zatím hráli jako kočka s myší. Občas na ně vyběhli, ale pak se zase stáhli. Katovičtí je beze strachu atakovali dál, po lavičkách v jednom ze sektorů zbyly jen očesané schody. Otálení policistů přineslo pískot lidí. Vyžadovali tvrdší zásah. Fotbal se kvůli pokažené atmosféře skoro nehrál.
Trvalo to, pakale policisté na výtržníky konečně zaútočili rázně a přitom i elegantně. Strážci zákona na koních hnali fanoušky, které fotbal moc nezajímal, pryč. Ti nejradikálnější pak schytali nejednu ránu obuškem.
Se skončením prvního poločasu se situace uklidnila. Druhá půle zápasu mezi Baníkem a Spartou už z hlediska výtržností probíhala v pohodě. Konečně bylo slyšet chorály příznivců, kteří přišli podpořit svůj tým, a ne kvůli potyčkám.
„Během potyček bylo zraněno devět policistů. Patnáct fanoušků bylo za agresivní chování předvedeno na služebnu,“ sdělila po zápase Dagmar Bednarčíková, mluvčí severomoravských policistů. Ještě dodala, že celkově zasahovalo proti chuligánům dvě stě ochránců zákona.
Fandové z Prahy přijeli v poledne
Sparťanští fanoušci, kteří vyjeli z Prahy vlakem ráno, přijeli po dvanácté hodině na nádraží Ostrava-Svinov. Čekali na ně na nástupišti desítky policistů a před nádražím přistavené dva kloubové autobusy s místem určení „Bazaly“. Jejich přesun z nádraží do přistavených autobusů proběh za mohutného skandování, avšak bez incidentů. Podle průvodčí vlaku, kterým sparťanští fans přijeli, byli sice ve vlaku hluční, k žádnému incidentu však během cesty nedošlo.
Před druhou hodinou dojeli autobusy před stadion, kde čekali v obklíčení policistů na vpuštění do sektoru pro hosty. Přesun se obešel bez incidentů. Před stadionem pouze zaznívaly pokřiky jako "Sparta, Sparta" nebo také "Policejní stát.“ K vyhrocenější situaci patřil pouze okamžik, kdy jeden ze sparťanských fans vyhodil do vzduchu prázdnou pivní láhev, která se pak roztříštila o chodník. Ochránci zákona si po tomto kroku sundali barety a nasadili na hlavy přilby. Jinak dále zachovali ledový klid a neumožnili sparťanům žádné větší výpady.
Sparťané v Ostravě ostudu neudělali
Pod dohledem policistů sparťanští fans výtržnosti nepáchali v průběhu zápasu ani po jeho skončení. Autobusy byli přepraveni na nádraží Ostrava-Vítkovice a odtud odjeli do Prahy.

Z večerní zprávy České policie:
V deset dopoledne začalo bezpečnostní opatření severomoravských policistů v souvislosti s konáním fotbalového utkání 15. kola 1. Gambrinus ligy mezi mužstvy FC Baník Ostrava a AC Sparta. Opatření se zúčastnilo téměř 250 policistů Policie České republiky a více jak 150 strážníků ostravské městské policie. Do Ostravy přijelo asi 120 fanoušků Sparty.
Na ostravské hlavní nádraží přijelo mimořádným vlakem asi 400 fanoušků z Polska. Během přepravy na stadión nedošlo k žádnému incidentu. Před zahájením utkání fanoušci poškodili skleněnou výplň stánku s občerstvením. Přestupce policisté zajistili a předvedli na policejní oddělení.
Během utkání došlo v 17. minutě k incidentu mezi fanoušky AC Sparta a příznivci domácích (GKS Katovice). Po překonání bezpečnostní zóny hrozil přímý střet mezi fanoušky. Střetu nebyla schopna svými silami pořadatelská služba zabránit. Vzhledem k intenzitě napadení a přímému ohrožení životů a zdraví pořadatelů a fanoušků, nastoupila na stadion policie. K obnovení veřejného pořádku byla nasazena pořádková jednotka. V průběhu zákroku zasahující policisté použili donucovací prostředky. Agresívní fanoušci byli vytlačeni policisty na koních.
Po ukončení utkání se sparťanští fanoušci za asistence policie přemístili na nádraží Ostrava-Vítkovice, ze kterého odjeli v 17.41 hodin bez dalších incidentů. Příznivci GKS Katovice se přesunuli na hlavní nádraží v Ostravě, ze kterého po krátkém vyjednávání v 18. 30. hodin odjeli.
Během opatření došlo podle dosavadních informací ke zranění 21 policistů, z toho ke dvěma zlomeninám horních končetin Ostatní zranění nelze v této chvíli ještě blíže upřesnit. V rámci opatření bylo zadrženo 15 fanoušků ( z toho šest příznivců GKS Katovice) pro protiprávní jednání. Právní kvalifikace dosud nebyla stanovena. Šetření stále pokračuje.
Škoda na majetku policie je odhadována na několik desítek tisíc korun. Bude upřesněna v dalších dnech. Bezpečnostní opatření bylo ukončeno po rozjezdu všech fanoušků v 19 hodin.
Informaci poskytla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková

Sparťanští fans v Ostravě:
10:30 Na fotbal do Ostravy míří zhruba stovka fanoušků pražské Sparty. Vyjeli ranním vlakem a v krajském městě by měli být kolem poledne. Tady už je budou čekat policisté. Dagmar Bednarčíková, mluvčí severomoravských policistů, však zatím z taktických důvodů nechtěla prozradit, zda sparťané vystoupí na ostravském hlavním nádraží nebo ve Svinově.
11:50 Sparťanští fanoušci, kteří vyjeli z Prahy vlakem ráno, přijedou po dvanácté hodině na nádraží Ostrava-Svinov. Čekají na ně desítky policistů a přistavený kloubový autobus s místem určení "Bazaly". Krátce před dvanáctou hodinou je na nádraží klid. Nicméně policisté jsou v plné pohotovosti.
12:15 Sparťanští fanoušci jsou v Ostravě. Přijeli po dvanácté hodině na nádraží Ostrava-Svinov. Čekali na ně na nástupišti desítky policistů a před nádražím přistavené dva kloubové autobusy s místem určení „Bazaly“. Jejich přesun z nádraží do přistavených autobusů proběh za mohutného skandování, avšak bez incidentů. Podle průvodčí vlaku, kterým sparťanští fans přijeli, byli sice ve vlaku hluční, k žádnému incidentu však během cesty nedošlo.
13:50 Fanoušci Sparty dojeli autobusy před stadion, kde čekali v obklíčení policistů na vpuštění do sektoru pro hosty. Přesun se obešel bez incidentů. Před stadionem pouze zaznívaly pokřiky jako "Sparta, Sparta" nebo také "Policejní stát.“ K vyhrocenější situaci patřil pouze okamžik, kdy jeden ze sparťanských fans vyhodil do vzduchu prázdnou pivní láhev, která se pak roztříštila o chodník. Ochránci zákona si po tomto kroku sundali barety a nasadili na hlavy přilby. Jinak dále zachovali ledový klid a neumožnili sparťanům žádné větší výpady.
15:30 Na Bazalech se v prvním poločase utkání Baníku se Spartou rozpoutalo peklo. Nezpůsobili ho však sparťané, ale fanoušci Baníku a především fans ze spřáteleného klubu GKS Katovice. První poločas se kvůli nim nenesl ve znamení fotbalu a fandění, ale velkého řádění. Polští výtržnici se na počátku prvního poločasu přiblížili k sektoru se sparťany a začali lomcovat mříží. Policisté jim házeli pod nohy dělbuchy, ale jinak vyčkávali. Tlak agresivních výtržníků však sílil. Začali vytrhávat lavičky a házet je na policisty.
17:30 Pod dohledem policistů sparťanští fans výtržnosti nepáchali v průběhu zápasu ani po jeho skončení. Autobusy byli přepraveni na nádraží Ostrava-Vítkovice a odtud odjeli do Prahy.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualizace z 3.12.07 v 13.26.

fotogalerie k bitce na stadionu z www.banicek.cz

Additional information