11.11. 2007. V České republice napadl první velký sníh, první auta skončila ve škarpách, silničáři opět nestíhají. V Itálii je pěkné počasí, svítí sluníčko... Nic nenasvědčuje tomu, že se kolem poledne odehraje okamžik, který drasticky změní život radikálnějších fans v Itálii, stane se nechutně zmedializovaným, vyvolá nebývalou vlnu reakcí ultras bez přehánění v celé Evropě, ale hlavně, bude stát život mladého muže, který má to nejlepší teprve před sebou... Byla neděle, hrál se fotbal a jak bývá v Itálii zvykem, tisíce tifosi se vydali doprovázet své miláčky na hřiště soupeřů. A u autogrillu di Badia al Pino, poblíž toskánského Arreza k tomu došlo. Potkalo se zde pár aut s fans Lazia a Juventusu. Tifosi Lazia mířili na zápas s milánským Interem, fans Juve do Parmy. Nešlo o nějaký hromadný střet x aut a lidí,který by byl nějak domluven,ale o náhodné setkání fans, kteří se zrovna nemusí, italský temperament zaúřadoval a chlapci si trošku vysvětlili co a jak..Samozřejmě při tom použili ruce. Nutno dodat, že nešlo o žádnou velkou výtržnost, kde by byl ničem veřejný pořádek. Ze strany Lazia byly údajně 2 vozy a to stejné ze strany Juve. Po pár minutách bylo po všem. Prakticky žádný důvod k nějakému přehnanůmu zásahu policie, když přihlédneme k tomu, co se v Itálii normálně děje. Italský dopravní policista Luigi Spaccarotella byl ale zřejmě jiného názoru. Začal ujíždějící auta pronásledovat, což se ještě dá pochopit (aktivní blbec je horší.....), nad čím však zůstává rozum stát je to, že po ujíždějícím autu začal střílet ze služební zbraně... Údajně vystřelil 2x do vzduchu..Druhá kulka však bohužel uťala dráhu života 26 letého římského DJ a fanouška Lazia Gabriele Sandriho.
Následně vypukly výtržnosti v Bergamu, kde se ultras místní Atalanty spojili s ultras milánského AC, které zde hrálo a společně napadli policii. Domácí ultras se potom také zapříčinili o to, že se zápas po nějakých 10ti minutách nedohrál. K dalším výtržnostem dochází v Tarantu, kde také dochází k výtržnostem, útokům na policii. Ruší se zápas Lazia na Interu (přesto se asi 400 ultras střetne s policií) a z obav před násilím i večerní zápas AS Roma - Cagliari. Ultras AS se však scházejí a společně s "kolegy" z Lazia (což všechny noviny považují za šok, zasvěcení už tak ne, viz. nedohrané římské derby v roce 2004) rozpoutají v okolí Stadio Olimpico menší peklo. Policie moc nezasahuje, spíš se snaží jen zabránit velkým škodám. To jsou známé informace z tisku. Co následuje? Setkání vlády a různých politiků, neskutečné hovna v médiích jak z pera novinářů, tak z úst lidí ve fotbale zainteresovaných, včetně hráčů. Velká vlna zatýkání ultras nejen v Římě, Bergamu, Tarantu, ale také v Neapoli například. Následující víkend jsou zrušeny všechny zápasy nižších soutěží (Serie A se z důvodu repre pauzy nehraje). Z ultras se stávají největší vyvrhelové.
Na pohřbu zesnulého Sandriho se schází okolo 1000 lidí, zastoupeny jsou ultras delegace skoro celé Itálie, nechybí zástupci vedení a hráči Lazia, ale třeba také kapitán konkurenčního AS F.Totti. Policie celému pohřbu pouze přihlíží.
A co se děje se střílejícím policistou? Byl sice obviněn z vraždy, ale ještě v této době je vyšetřován na svobodě a celý případ se nějak protahuje... Jeho právník prohlásí do tisku, že nedopustí, aby se dostal do vězení atd... Na povrch vyplouvají různé podivuhodné vyšetřovací verze atd. Přitom já osobně si myslím, že tady je vina absolutně na straně policisty. Zasáhl více než neprofesionálně, nikdo na něho neútočil, střílet nebylo absolutně nutné, to musí být přece jasné každému, tady není co k vyšetřování.neomlouvá ho nic... Každý, kdo nosí služebně střelnou zbraň by měl být řádně proškolen, podroben nějakým testům a vůbec, určitě existují i v Itálii přísné zákony na to, jak a kdy použít střelnou zbraň. A že někdo prohlásil, že policista nebyl od speciálních jednotek, ale pouze od dopravní policie a že by ho to mělo omlouvat? To snad nikdo ani nemůže myslet vážně. Toto nebyla žádná nešťastná náhoda, ale naprosto jasné selhání jedince, který by za to měl nést odpovědnost a veškeré následky.. Jak asi v tom všem musí být rodině zesnulého, to nikoho nezajímá... A je tu taky zajímavá paralela s desítkami ultras, kteří končí do 3 dnů ve vězení, nebo dostávají desítky zákazů vstupů na stadion... Tady systém funguje rychle... Vrah (o tom není sporu) je na svobodě, a x lidí tráví život za mřížemi, nebo dostávají pokuty na základě pofiderních videozáznamů za to, že po policistech hodili třeba zapálený oheň... Holt spravedlnost pro všechny..
Jaké jsou reakce samotných ultras? Co se dělo hned po nešťastném incidentu už bylo zmíněno. Samotní ultras v Itálii jsou následně podrobeni neskutečným represím, hlavně tábory,které se podíleli na výtržnostech. Například v Římě policie dělá razie v bytech a na sídlištích, zabavuje materiály, předvádí lidi k výslechům.. Ultras jsou označeni za teroristy. Italská vláda a fotbalový svaz vyhlašuje pro většinu táborů zákaz cestování na zápasy na hřištích soupeřů, sektor pro ultras Atalanty je uzavřen na 4 měsíce a vedení Atalanty chce své ultras nahradit školáky... A podobných perel by se našlo mnohem víc. Většina táborů na to reaguje nevyvěšováním vlajek (někde je to i zakázané přes policii), neobjevují se žádné chorea, ale na fotbal se chodí. Prakticky pořádně protesty probíhají jen v Miláně, Římě, Neapoli, Bergamu atd... Například sektor ultras AC Milán při prestižním zápase s Juve je úplně prázdný. Prázdé jsou i místa na Curva Sud v Římě, kde se pravidelně scházejí nejradikálnější a nejvěrnější fans AS Roma. Právě protest v Římě se povedl asi nejvíc. Fanatici ASR se sešli v parku Circo Massimo, kde se odehrávají oslavy zisků titulu, poháru atd. Asi 1500 ultras, všechny hlavní skupiny (Fedayn, Boys, Quadraro, Ultras primavalle, Ultras romani, Giovinezza, Asr Crew...). Na zeleném kopci byli roztaženy vlajky,zpívalo se pro G.Sandriho, proti policii, pro ASR, používali se vlajky na tyčích, ohně, dýmovnice, petardy... Prostě starý dobrý italský styl. Mezi tím probíhal na stadio Olimpico zápas. Prvních 10 minut se normální fans snažili fandit, ale bylo to slabé a zbytek zápasu se odehrál v tichu.. Po tomto zápase se začali ozývat hlasy, že fotbal bez ultras zase tak úplně není to pravé ořechové..
V jiných táborech byly k vidění samozřejmě transparenty atd.. Co se ale dělo v Evropě, to překvapilo i samotné italy... bez přehánění od St.Petersburgu po Aberdeen, od Tel Avivu po Lisabon, všude ultras reagovali hromadou transparentů pro Gabrieleho, proti policii, novinářům, represím. Nejvíc akcí se asi odehrálo v Německu. Tam opravdu snad všechny týmy včetně mužstev ze 4tých soutěží něco prezentovaly a nutno podotknout, že většinou věci na velké úrovni (včetně toho, že se třeba celé sektory otočili zády, s rukama za hlavou a to celé bylo doprovázeno transparenty : Budete do nás taky střílet?). I v italských novinách se objevovaly články o solidaritě mezi ultras napříč Evropou.
Co bude dál? To zatím nikdo nemůže s určitostí říct.. Pro určité týmy platí zákazy cestování pořád, počet lidí, kteří mají zákaz vstupu na stadion už někde překročil 500 atd... Ve spravedlnost pro G.Sandriho, jak to všichni zmiňovali na transparentech moc lidí nevěří, ale snad se všichni mílí. Co bude s ultras v Itálii a jakým směrem se budou ubírat jejich činy je teď ještě moc brzo řešit. Ale britský model, jak by si to většina politiků a funkcionářů přála se snad zvést nikdy nepodaří... Co na závěr? Snad jen : Non mollare ultras Italia, Riposta in pace Gabriele Sandri..

Additional information