Skupina Hooligans Hovada Zubr (HHZ) je v současnosti jedinou čistě chuligánskou skupinou v Olomouci a letos oslavila své 15. výročí. Název skupiny je odvozen od stejnojmenné pivnice Zubr, kde se scházela skupina skalních fans a skrz jejich kontroverzní chování byla označena jedním ze zakladatelů jako Hovada. Legendární hláška my jsme Hovada, Hovada ze Zubra proběhla cestou z pohárového utkání v Marseille na podzim roku 1998. Od té doby se skupina prezentovala jako Hovada Zubr.

 

První provizorní vlajka byla v té době lebka se skříženými hnáty s jednoduchým nápisem Hovada ze Zubra. V roce 1999 dostala reprezentativní podobu modrobílé zástavy s ostrým písmem, která byla bohužel zapomenuta ve vlaku po výjezdu na Slavii roku 2003.

 

Velké jméno si HHZ udělali v sezóně 2000/2001 kdy proběhlo několik střetů proti početnějším skupinám soupeřů. Hovada Zubr se nebáli postavit početnější přesile a nikdy z boje neutekli. Ve stejné sezóně proběhla jedna z prvních domluvených bitek v ČR a historicky první domluvená bitka Sigmy proti Bohemce.

Sigma jako jeden z mála táborů v tu dobu propagovala domluvené bitky.

V roce 2005 byla udělaná nová vlajka Hooligans Hovada Zubr ´98, která poprvé visela na domácím zápase s Dortmundem a na stadionech je věšena dodnes.

Všechno fungovalo dobře až do roku 2008, kde den po oslavě 10. výročí proběhl výjezd na nenáviděnou Slávii a Sigma zažila nejpotupnější porážku v historii. Na domluvený střet banda na bandu vyjela Sigmácká chuligánka v počku 60 kusů, kdy každý měl na sobě bílé triko Hovada Zubr. Bylo to poprvé, co více než polovina bandy utekla před soupeřem a zbytek kamarádů nechali zkopat na zemi. Tímto výjezdem končí jedna éra HHZ, vůdčí osobnost byla znechucená přístupem ostatních a potupnou porážkou a ukončuje svoji chuligánskou činnost. S ním i většina jeho vrstvníků a starších členů.

 

Minimálně rok se v Olomouci nic neděje a poté se tu začíná formovat nová skupinka mladých chuligánů. Postupem času a se začínají připojovat i starší neaktivní chuligáni. V tu dobu jsme se rozhodovali, jestli založíme novou chuligánskou skupinu, ale nakonec jsme dali přednost tradici a obnovili jsme činnost HHZ. Během několika let se nám na Hané podařilo vytvořit kvalitní bandu, o které bude do budoucna určitě hodně slyšet.

Aktuálně má HHZ 20 aktivních členů.

 

15. výročí jsme oslavili během ligového zápasu s Duklou (30.11.2013) v pronajatém hotelového apartmánu Hotelů Gól, který se nachází přímo na tribuně Androva stadionu. Ke konci zápasu vylézáme oknem apartmánu na VIP balkón, který patří ke skyboxům a roztahujeme nápis 15. let s Vámi HHZ´98 a odpalujeme ohně.


 

 

autor: HHZ

Additional information