DOPLNĚNO FOTO SPARTY + POPISKY K FOTKÁM

Z pohledu Alexeje Molodoje:
V sobotu proběhl v Rize Team Fight Championship  (TFC) - pilotní turnaj smíšených bojových umění ve formátu 5 na 5, který jsem navštívil. Hlavním rysem tohoto turnaje byla účast lidí, kteří se pohybují v subkultuře radikálních fotbalových fanoušků. Akce se zúčastnili závodníci z Prahy, Göteborgu, Poznaně, Nikolajeva a Moskvy.
Zpočátku organizátoři informovali o turnaji jako o sportovní události, při které se mohou bijci z ulic a lesů poměřit s jinými z různých částí Evropy. A to podle pravidel MMA.
Nakonec skutečnost předčila všechna očekávání.

V prvním boji se utkali zástupci Lechu Poznaň a Göteborgu. A všem bylo jasné, že sem všechny týmy přijely v bojové náladě a nebudou tu jen do počtu. Přes třicet sekund tvrdé řežby - tak dlouho kladli odpor Polákům Švédi na bojišti. Už po prvních 30 sekundách bylo jasné, že turnaj má hodně blízko k akcím "na louce" či "v lese". Jak zažertoval jeden z účástníků turnaje: "V prvním momentu se zdálo, že první pomoc nebudeme potřebovat my, ale samotní zdravotníci".

Sázka organizátorů na chuligánské zkušenosti účastníků se ukázala ve druhém zápase, kdy CSKA Moskva šlo do provizorního ringu proti zástupcům Sparty Praha. Od prvních sekund se Pražané chytili iniciativy a boj se přesunul na zem. Jen díky bojovému duchu tvrdých ruských mladíků neskončil boj rychle a vítězstvím Čechů. Sparta by to vyhrála 5:0, kdyby na místě byli obyčejní sportovci - ale tady nebyl boj zastaven ani po škrcení a ani při bolestivých úderech.
Nerozbils mě ty - rozbiju tě já! V nějakém momentu se bijcům z CSKA podařilo ze sebe Čechy dostat a začali je bít. Nakonec zůstali ze Sparty stát dva kluci, ale jací to byli držáci! Opět se ukázalo, jaký je rozdíl mezi tímhle kláním a MMA turnajem na jakékoliv úrovni. Tady účastníci bojovali až do konce, a tak poslední Čech vstal, dostal, opět vstal, a zase dostal a tak stále dokola a to od čtyřech soupeřů. Trvalo to tak dlouho, dokud rozhodčí nezasáhli.

Černý kůň turnaje byli "Lodníci" z Nikolajeva. Pro mě osobně byl výsledek jejich utkání s Lechem tím nejlepším z celého dne. Od prvních sekund se Ukrajinci srdnatě rvali nehledíc na známé jméno Poláků. Tato drzost na krátkou dobu způsobila ve slavném mužstvu z Poznaně zmatek, ale zkušenost a síla udělali své. Silní Poláci, i když se dopustili chyb, šli stále do toho a nakonec zaslouženě vyhráli.

Že patří mezi elitu, i přes své mládí, ukázali proti Göteborgu chuligáni ze skupiny Jungvolk z CSKA. Technicky vyspělejší ruští kluci rychle využili svých výhod v boji.

Souboj Sparty s Nikolajevem měl být bojem o třetí místo. Boj se dá těžko popsat slovy. Fotky a videa z turnaje ukáží, co se odehrálo. Nikolajev ukázal, že jejich boj s Lechem nebyla náhoda. Češi opět vstávali, ale rozdíl mezi lídry týmu a zbytkem pražských "Sparťanů" znamenal nakonec jejich druhou porážku v turnaji.

Očekávané finále, Rusko proti Polsku, Poznaň proti Moskvě, Lech proti CSKA. Bohužel po prvních dvou bitkách utržila část chuligánů CSKA zranění. Jeden skončil v nemocnici (což jen dokazuje nekompromisnost celého turnaje). Poláci se zachovali čestně a vyřadili jednoho svého bijce ze sestavy, takže finále bylo nakonec ve formátu 4 na 4.
Tvrdá a dlouhá bitka s jasným průběhem. Lech byl silnější, zkušenější, lépe organizovaný, agresivnější i tvrdší, a nakonec zaslouženě vyhrál. Musím pochválit kluky z Jungvolk, kteří po celý turnaj ukazovali svou nejlepší stránku, jak se na CSKA Moskva sluší. Pouze Poláci jim stáli v cestě.


Jistě, že každý se na celý turnaj může dívat z úplně jiného pohledu. Někteří říkají, že tohle už není chuligánství, ale bylo to chuligánství. Celá akce byla vedena jako turnaje sportovců. Úroveň nejlepších chuligánských bitkařů je v této době na úrovni MMA turnajů, a místy svou úrovní takovýto turnaj i překonala.

TFC byl možností pro lidi z naší scény posunout se dále a reprezentovat svůj klub. Jestli chcete, můžete TFC vidět jako "gladiátorský boj" v modernějším pojetí. Můžete s podobným turnajem souhlasit či nesouhlasit, ale základ byl položen, a chystá se pokračování. Koneckonců to byl svým způsobem "florentský fotbal" uspořádaný mimo Florencii.

 

 

Hools Göteborgu na turnaji TFC
 

Vítěz turnaje Lech Poznaň s šekem na 5000 Euro
 

Hools z Göteborgu na letišti
 

Finalisté ze skupiny Jungvolk (CSKA Moskva)
 

Tým chuligánů Sparty Praha na turnaji v Rize


Zdroj: http://lads-from-riga.livejournal.com/772321.html

Additional information