Belgická hooligans scéna začala vznikat počátkem 80.let. První chuligánské skupiny se objevily u klubů Anderlecht Brusel, FC Bruggy a Antwerpy. Belgická hools scéna byla ovlivněná scénou anglickou, holandskou a německou, což souviselo s její zeměpisnou polohou. Proto i hodně kontaktů a vzájemných konfrontací se stalo právě mezi belgickými kluby a jmenovanými zeměmi. Většina belgických chuligánských skupin měla v názvu své chuligánky slovo "Side" nebo "Firm". V polovině 80. let se už incidenty na ligových zápasech v Belgii stávají běžným jevem. Už proto, že ještě v tomto období nebyli fanoušci hostů a domácích drženi policií od sebe. A tak se některé násilné incidenty mezi znepřátelenými fans odehrávaly nejen v ulicích, v bruselském metru a na železničních stanicích, ale také na stadionech. Policie byla tehdy velmi špatně organizovaná a často se objevila když už bylo po všem, a to včetně vysoce rizikových zápasů, za které se považovaly zápasy Anderlecht Brusel - FC Bruggy a pak prakticky všechny zápasy, kde hrály Antwerpy.

Vše se však změnilo v roce 1985 po tragické události na Heysel stadionu v Bruselu. To donutilo belgickou vládu podniknout opatření proti hooligans. Oddělení fanoušků od sebe se tak mělo stát prvním standardem na všech stadionech. Další opatření byl policejní doprovod hostujících fans ze železniční stanice na stadion. Další věcí byly osobní prohlídky při vstupu na stadion. Belgická policie začala přebírat taktiku anglické policie, kdy se začaly sbírat informace o známých chuligánech, začala se budovat foto evidence známých fotbalových výtržníků. Stále více policajtů bylo nasazeno na zápasy, někteří policajti dostali do rukou videokamery, aby zaznamenávali násilné přečiny, nebo aby alespoň točili tváře podezřelých lidí, které považovali za hooligans. A kamery měly na belgické chuligány zhoubnější účinek než obušky, báli se jich mnohem víc. Ale jak se policie stala efektivnější, změnil se i přístup belgických hools, kteří museli na její postupy reagovat. Začalo se upouštět od ježdění vlakem a začaly se používat auta, aby se zabránilo odhalení hools akcí policií. Přibližně v této době přejaly belgické chuligánské bandy z Anglie módu chuligánského oblečení, onen casuals vzhled, což jim mělo pomoci vyhnout se policii už tím, že na sobě nebudou mít klubové barvy či symboly. (někteří chuligáni šli tak daleko, že slovo casuals promítli i do názvu svého chuligánské gangu, jak se stalo například u "K4 Casuals" z Anderlechtu Brusel).

Po zákazu anglických klubů hrát v Evropě poháry, začaly na belgickou scénu působit jiné vlivy. Tím byla holandská chuligánská scéna, tehdy velmi rozvinutá. Tehdy se utvořily mezi těmito scénami přeshraniční družby. Přátelské pakty spolu tvořily FC Bruggy s Den Haagem; Anderlecht Brusel s Ajaxem Amsterodam; Feyenoord Rotterdam s Antwerpami; či Standard Lutych a Den Bosch. Standard Lutych měl navíc ještě družbu s německým Leverkusenem.

Od počátku 90. let začaly některé belgické gangy podporovat reprezentaci, zejména X-Side z Antwerp a Hell-Side ze Standardu Lutych. Jedním z prvních výjezdů s nároďákem byl přátelský zápas Belgie proti Německu, který se hrál v Hannoveru v sezóně 1990/91. Tehdy Němce dva plné autobusy belgických hooligans pořádně překvapily...

Níže už Old school fota z minulého století, kde jsou zachyceni chuligáni Antwerp a jejich tehdejší chuligánský životní styl:

Antwerpy - KV Mechelen

Standard Lutych - Antwerpy (1994)

chuligáni Antwerp

chuligáni Antwerp

Antwerpy - Bruggy (1994)

Antwerpy - Bruggy (1994)

Antwerpy - Bruggy (1994)

Bruggy - Antwerpy (1996)

Bruggy - Antwerpy (1996)

Bruggy - Antwerpy (1996)

Bruggy - Antwerpy (1996)

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy - gang ACC

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy

Bruggy - Antwerpy

Antwerpy - gang ACC na rave párty

Antwerpy - gang ACC na rave párty

Antwerpy - gang ACC na rave párty

chuligáni Antwerp ve Walesu

chuligáni Antwerp ve Walesu

Antwerpy - obcházení zákazu vstupu na stadion

chuligáni Antwerp

chuligáni Antwerp na pivu

chuligáni Antwerp

chuligáni Antwerp

chuligáni Antwerp

AntwerpyFoto: Eleman

Additional information