Fanouškům Paris Saint-Germain FC se říká „parisiens“. Ve Francii asi 11% populace tvrdí, že fandí klubu Paris Saint Germain (dále jen PSG). Lepší je jedině Olympique Marseille s 20%. Stejnou podporu má ještě Olympique Lyon, a za těmito kluby je Girondins Bordeaux s 10%. O PSG je také známo, že jej podporují jak ultrapravicoví bílí nacionalisté (reprezentováni tribunou Kop of Boulogne), tak i francouzská multietnická populace z rodin imigrantů (ti se objevují na tribuně Auteuil). Kop of Boulogne je tribuna na stadionu Parku Princů kde se nachází Boulogne Boys. Tato tribuna je nejznámější tribuna v celém francouzském fotbalu, a je spojována s násilím a ultrapravicovými skupinami. Tribuna Kop of Boulogne se stala pro Francouze synonymem pro fotbalové chuligánství, ale také pro rasismus a fašismus. To bylo díky 80. rokům minulého století, kdy se zde odehrálo několik známých incidentů. Pravda je však taková, že ani samotní Boulogne Boys nebyli všichni krajně pravicoví. Už proto mnoho fanoušků z této tribuny odmítlo pokusy pravicových politických stran proniknout do jejich řad. Boulogne Boys bojovali s ostatními fanoušky PSG několik let.Od roku 2008 v souvislosti s násilnostmi okolo fanoušků PSG rozpustily francouzské orgány šest fanouškovských ultras skupin. Na tribuně Auteuil byla zrušena skupina Supras Auteuil 1991, Paris 1970 la Grinta a Les Authentiks. Na protilehlé straně stadionu na tribuně Kop of Boulogne byli rozpuštěni Boulogne Boys (jedna z nejstarších a nejznámějších chuligánských skupin ve Francii), Commando Loubard a Milice Paris.

Kop of Boulogne
Samotný název „Kop“ pochází z angličtiny. Je to hovorový název pro tribuny na stadionech, kde se schází ti nejdivočejší fanoušci a používá se zejména ve Velké Británii. Je odvozen od bitvy o Spion Kop z ledna 1900, ke které došlo ve druhé burské válce v Jižní Africe o prudký kopec u města Ladysmith. První zmínka o použití přezdívky „Kop“ pro tribunu s fotbalovými fanoušky pochází z roku 1904, kdy místní novinář přirovnal siluety fanoušků Arsenalu stojících na tribuně stadionu Manor Ground jako vojáky stojící na vrcholu kopce v bitvě o Spion Kop.Tribuna Kop of Boulogne
Nápad na Kop of Boulogne se oficiálně zrodil v červenci 1978, ale na tomto nápadu se už pracovalo od září 1976. V tomto roce byl založen první fanouškovský klub „Les Amis du PSG“, který obsadil tribunu „Boulogne“ na stadionu Parku Princů. Od nyní se zde začali scházet mladí pařížané. Do této části stadionu je přitahovaly levné vstupenky a pojmenovali tuto tribunu poangličtěným jménem Kop of Boulogne, když se inspirovali slavnou tribunou Spion Kop z liverpoolského stadion Anfield.
Chuligánská kultura na Kop of Boulogne má anglické kořeny. V 70. a počátkem 80. let minulého století se v pařížském Parku Princů objevily na pohárová utkání anglické kluby jako Leeds United či Liverpool FC. To oni importovali britskou fanouškovskou mentalitu mezi fanoušky PSG. Zde je nutné připomenout, že klub Paris Saint Germain byl založen teprve v srpnu 1970, a veškeré věci okolo klubu byly ještě v plenkách, včetně fanouškovské základny. Na konci 70. let se objevilo punkové hnutí i v Paříži. Bylo to hlavně díky tribuně Kop of Boulogne, která velmi ochotně přebírala vše co viděla u anglických fanoušků, celou jejich kulturu. Tehdy se objevilo logo tribuny Kop of Boulogne – hlava buldoka na francouzské vlajce.A od tehdy začala být tribuna Kop of Boulogne spojována s výtržnictvím, což se v průběhu 80. let ještě více zhoršilo, až se tato tribuna pro Francouze stala synonymem pro rasismus, fašismus a ty největší výtržnosti.Tribuna Auteuil
Ještě na konci 80. let minulého století nebyla tribuna Auteuil, která se nachází naproti tribuně Kop of Boulogne, aktivní ve fandění. Ještě v 80. letech na část této tribuny chodili fanoušci hostů.
To se změnilo, když v roce 1991 klub koupil Canal+. Ten se snažil řešit roky trvající problémy, které pro něj představovala tribuna Boulogne plná násilníků, a tak začal finančně podporovat ultras hnutí na tribuně Auteuil; a vybudovat či přesunout ultras fanoušky sem. A díky tomu se už za pár měsíců narodily fanouškovské skupiny Supras a Lutéce Falco, po nichž následovaly další. Zato však staré a tradiční skupiny z Boulogne tribuny, jako byla například skupina Gavroches, zůstaly na Kop of Boulogne. Toto rozdělení a rozmělnění ultras se ukázalo být účinné a na Kop of Boulogne stále více ubývalo násilností. Toto však nastartovalo rivalitu mezi oběma tribunami, která se čím dál více stupňovala.Na rozdíl od tribuny Kop of Boulogne, která měla svůj vzor v anglických fanoušcích, tribuna Auteuil přebírala italskou fanouškovskou kulturu a její styl fandění, který vedl ke vzniku choreografií na jejich tribuně, tradičně těsně před utkáním - při příchodu hráčů na trávník. Před semifinále Ligy Mistrů ročníku 1994/95, kdy hrál PSG s AC Milan, vytvořili fanoušci z tribuny Auteuil choreografii, která byla později vyhlášena italskou organizací T.I.F.O. jako nejlepší choreo v celé fotbalové sezóně 1994/95.
Repertoár skandovaček a chorálů se na tribuně Auteuil začal měnit. Některé byly stejné jako měli Kop of Boulogne, které fanoušci přenesli na tribunu Auteuil; hodně anglických chorálů, včetně slavného "Let's Go", či „Oh, ville lumiére“ na melodii Flowers of Scotland (skotská národní hymna). Zbylou část jejich repertoáru naplnily skandovačky a chorály z Itálie. Ovšem vznikly i chorály vlastní výroby – například na melodii Milord od Edith Piaf, která se stala skutečnou hymnou Auteuil tribuny, či z poslední doby chorál „Paname, Paname, Paname!“. Tribuna Auteuil se tak během let 1990-2010 stávala stále více důležitou k nelibosti starých ultras z tribuny Kop of Boulogne. Fanoušci z těchto dvou tribun mezi sebou měli velmi špatné vztahy, které mnohdy vedly k násilnostem. Jedinou výjimkou bylo období mezi roky 1997-2003, kdy bylo dohodnuto příměří.

Chuligánství
Když ve francouzském fotbale začalo dramaticky stoupat násilí, mluvilo se nejčastěji o fanoušcích Paris Saint Germain. V 90.letech minulého století bojovali fans PSG s fanoušky z Belgie, Anglie, Německa, Itálie a Skotska.
V roce 2000 propuklo velké násilí mezi fans PSG a Olympicu Marseille. V květnu 2001 bylo po střetech mezi fans PSG a fans tureckého Galatasaray v Parku Princů zraněno 50 osob. Klub PSG za to dostal tehdy rekordní pokutu 571 000 dolarů (později sníženou na 114tis. dolarů).
V roce 2005 se policii v Auxerre naskytl bizarní pohled na kotel hostů Paris Saint Germain, kteří se ve svém sektoru pustili mezi sebou do bitky. K podobným rvačkám mezi znepřátelenými frakcemi došlo i na výjezdech v Toulouse a Lens, a samozřejmě i na domácí půdě v Paříži.V lednu 2006 před zápasem proti Sochaux byli zbiti a zkopáni dva arabští mladíci před vchodem na tribunu Kop of Boulogne. Navíc během tohoto zápasu uráželi fanoušci z tribuny Kop of Boulogne vlastního hráče indického původu Vikashe Dhorasooa skandováním, aby „šel prodávat arašídy do metra“.

V roce 2006 se posekaly basebalovými pálkami dvě skupiny z PSG u dálniční čerpací stanice při Nantes.

24.listopadu 2006 byl Julien Quemener, fanoušek PSG z Boulogne Boys, zastřelen policajtem, a druhý fanoušek PSG byl během incidentu vážně zraněn. To se stalo po prohře PSG s izraelským klubem Hapoel Tel Aviv v Poháru UEFA. Fans PSG honili v okolí Parku Princů fanouška Hapoelu a křičeli na něj rasistická a antisemitská hesla. A tehdy se rozhodl policajt v civilu chránit napadaného fanouška, a za chaotických okolností zastřelil jednoho fandu PSG a druhého vážně zranil. Díky tomuto incidentu se vložil do dění na stadionech a jeho okolí tehdejší ministr vnitra Sarkozy a začal potírat chuligánství. Šéf francouzské policie posléze uvedl, že by mělo být zakázáno 300 známým chuligánům vstoupit na stadion. Navíc uvedl, že fanoušek, který byl zastřelen patřil mezi Boulogne Boys, což je skupina fans, pro něž je vzorem britské chuligánství z 80.let minulého století.
Kop of Boulogne udělali jen tichý pochod za účasti 300 lidí a policii obvinili z vraždy. Navíc obvinili francouzská média, která i přes to, že mrtvý byl na straně chuligánů, zahájila hon na hooligans. Do věci se vložil tehdejší prezident Jacques Chirac, který odsoudil násilí ze strany chuligánů, které skončilo střelbou, a prohlásil, že je šokován zprávami o rasismu a antisemitismu. A tak vláda zavedla nová a tvrdší opatření proti fotbalovým chuligánům. A tribuna Kop of Boulogne se na čas uzavřela.

V březnu 2008 vytáhli Boulogne Boys transparent namířený na fanoušky Lens, který je obviňoval, že jsou pedofilní, nezaměstnaní a inbrední (tj. potomci vzniklí z incestu).To se nelíbilo francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu, který byl na tomto finále Francouzského Ligového poháru hraném na Stade de France také přítomen. PSG vyhrál, ale starosta Lens žádal za tento incident opakování zápasu, což se nestalo. Ale jako trest kromě pokuty dostal klub PSG zákaz účastnit se dalšího ročníku Francouzského Ligového poháru. To se nakonec po odvolání změnilo, ale měsíc po vyvěšení tohoto transparentu nařídil francouzský ministr vnitra rozpuštění Boulogne Boys; v opačném případě jim bude hrozit vězení. Na plno se rozběhlo policejní vyšetřování, které mělo zjistit, jaké osoby byly přímo zodpovědné za výrobu a vyvěšení tohoto transparentu.

28.února 2010 byl v boji mezi fanoušky znepřátelených frakcí zraněn 38 letý fanoušek, který po zranění hlavy upadl do bezvědomí. To bylo před zápasem s Olympique Marseille, a poprali se lidé z tribun Kop of Boulogne a Auteuil.Za zranění onoho 38 letého fanouška byl zatčen třicetiletý fanoušek, ale byl pro nedostatek důkazů propuštěn. Fanoušci Olympique Marseille tento zápas bojkotovali kvůli velmi přísným bezpečnostním opatřením, které se týkaly hostujících fans. Před tímto incidentem byl mezi tribunou Kop of Boulogne a Auteuil relativní klid, který trval několik měsíců. Obě tribuny se soustředily na boj proti vedení klubu, které bylo dle nich zodpovědné za špatné výsledky mužstva, a násilí mezi oběma skupinami se rozjelo až v lednu 2010 na výjezdu v Lille. Navíc se stal další incident, když byl zmlácen jeden fanoušek, a prezident klubu PSG Robin Leproux oznámil, že pro své fanoušky nebudou k dispozici vstupenky na zápasy venku. 18. března 2010 zemřel Yann L., onen 38ti letý fanoušek, který utrpěl v únoru zranění hlavy v boji fanouškovských frakcí před stadionem. Na základě toho bylo nařízeno hrát následující tři utkání za zavřenými dveřmi. Týkalo se to výjezdu do Nice, výjezdu uprostřed týdne na Ligový pohár v Auxerre a domácího zápasu proti Buloni.
Dne 30.dubna 2010 pak díky násilí u stadionu Parku Princů zrušil francouzský prezident a ministr vnitra podpisem dekretu pět fanouškovských skupin – z Auteuil: Supras Auteuil 1991, Paris 1970 la Grinta, Les Authentiks; z Kop of Boulogne: Commando Loubard a Milice Paris. Paradoxně nebyli rozpuštěni Boulogne Boys, a to z prostého důvodu – ti už totiž byli rozpuštěni v roce 2008, ovšem jejich členové infiltrovali jiné skupiny na tribuně Kop of Boulogne.

Dobré vztahy a družby fans PSG
Fans PSG občas navázali přátelské vztahy s fanoušky hostů. První takový počin se datuje k září 1984, kdy z Edinburghu zavítalo do Paříže na 3000 skotských fans z Hearts of Midlothian. I když prohráli 4:0, chovali se velmi přátelsky a dostalo se jim respektu od fans PSG.
Během následujícího desetiletí si přízeň fans PSG získal jiný skotský klub – Celtic Glasgow. To bylo v sezóně 1995/1996, kdy na sebe oba kluby narazily v Poháru Vítězů Pohárů. Bylo to díky tomu, že na stadionu Celtic Park odměnili fans Celticu hráče PSG potleskem ve stoje za předvedený výkon, kdy je porazili 0:3 a fans PSG to ocenili.
V dubnu 1997 v semifinále stejné soutěže dojeli fans FC Liverpoolu do Parku Princů, a dostalo se jim mimořádně vřelého přijetí. Fanoušci z tribuny Auteuil vytáhli obří transparent, na kterém stálo „Vítáme legendární fanoušky“, čímž jim vyjádřili svou vděčnost za vliv konkrétně fanoušků Liverpoolu na fanouškovskou kulturu na tribuny Parku Princů. Na oplátku pak v odvetě vřele přivítali fans Liverpoolu na Anfieldu fanoušky PSG.

V listopadu 2006 se vytvořilo přátelství mezi fanoušky řeckého Panathinaikosu a PSG. Během zápasu v Poháru UEFA v Parku Princů skandovali řečtí fanoušci několik minut jméno Juliena Quemenera – onoho fanouška PSG, kterého po utkání s Hapoelem zabil policajt.

Největší nenávisti fans PSG
Na prvním místě se musí samozřejmě jmenovat klub Olympique Marseille. Zde je to jasné, dlouhodobá nenávist, konkurenční populární klub, druhé největší město téměř vždy nenávidí fanoušky z hlavního města.
Následuje klub Juventus Turín. Tato nenávist začala v roce 1983, kdy spolu oba kluby hrály a kde propukly násilné střety mezi oběma tábory fanoušků. A tyto střety doprovázely všechny zápasy, kdy na sebe oba kluby narazily.
Třetí nenávist je Galatasaray Istanbul. Datuje se od března 2001 od utkání Ligy Mistrů, kdy na tribunách propukly střety mezi oběma tábory.

Bitka Kop of Boulogne (PSG) vs. RSCS Boys (Charleroi)


Kop of Boulogne (rok 1985)Fanouškovské skupiny PSG:

Additional information