Za posledních několik let byl prioritou chorvatské vlády boj s fotbalovými fanoušky, místo aby se zaměřili na nejrůznější živly chodící si volně po ulicích nebo aby si vláda posvítila na všudypřítomnou korupci.
A tak výsledkem letošního jednání chorvatské vlády jsou nově zavedené změny ve "Fanouškovském zákonu". "Fanouškovský zákon" platí pro chorvatské fans už od roku 2003, a již byl dvakrát změněn. Jednou v roce 2006 a po druhé v roce 2008. Samozřejmě, že každá změna více potlačovala fanoušky, a momentálně tento zákon patří k nejtvrdším zákonům o fanoušcích v Evropě. Od nyní bude každé násilné chování na stadionech, halách a jejich okolí považováno za trestný čin, což je obrovský rozdíl proti předchozím zavedeným opatřením. V praxi to znamená, že trest odnětí svobody může přijít už za některé přestupky. U jiných přestupků se zvedly pokuty.

Jeden z nových předpisů pak umožňuje zabavit pasy jednotlivcům, kteří se někdy zúčastnili nepokojů v zahraničí. Tím se Chorvatsko zařadilo k Anglii, a od nyní mají jen tyto dvě země v Evropě mezinárodní zákazy pro fanoušky. Další novinkou je "nulová tolerance" na alkohol, jako i zákaz maskovat si obličej čepicí či šátkem. Novinkou je i nařízení upravující zákazy vstupu na stadion. Nyní musí fans s tímto trestem přijít na místních policejní stanici 2 hodiny před utkáním sdělit, kde se budou dalších šest hodin nacházet (dříve stačilo přijít 30minut před zápasem). Navíc je v této šestihodinové době může policie na nahlášeném místě zkontrolovat.
Pokud jste dostal od soudu tento zákaz vstupu po druhé, pak celou tuto dobu strávíte na policejní stanici.
Staré zákazy, jakými jsou žádná pyrotechnika, žádné urážlivé skandovačky či vlajky, zůstávají.

Co se týká trestu odnětí svobody, tak ten od nynějška platí za tyto trestné činy: účast ve rvačce před, během a po zápase, toto též platí při masových výtržnostech. Dálším trestným činem jsou organizované výtržnosti na sportovní události, demolice a ničení zboží a majetku, či porušení "zákazu vstupu na stadion".
Na druhou stranu se pravidla a povinnosti změnili i u organizátorů sportovních akcí (bezpečnostní infrastruktura, securitka na stadionech). Ovšem jak už zkušenosti z minula ukázaly, v praxi vždy platí jen ty části zákona, které se týkají fanoušků. Stadiony a organizace zápasů je v Chorvatsku na strašné úrovni.

Většina fanoušků v Chorvatsku shledává tento nový zákon jako diskriminační v několika věcech. Fanoušek se ani nemusí pořádně do ničeho zapojit a už může dostat zákaz vstupu na stadion.

Chorvatsko je malá země a pro chorvatské ultras hnutí bude teď velmi těžké přežít tato protifanouškovská respektive antiultrasácká opatření. Mnoho menších skupin v posledních letech trpělo stávajícími zákony. Co udělají tyto další nová a tvrdší opatření s ultras v Chorvatsku, to ukáže jen čas.

Additional information