Pokud by se našel nějaký šílenec, který by chtěl navštívit parodii na hru zvanou fotbal "made in Hungary" tak tady pár doporučení.
V podstatě jediné zápasy v současné době, které stojí za návštěvu jsou derby zápasy Ferencvaroše s Ujpešťi a zápasy obou klubů s Diosgyörem v Miskolci a zápas Miskolce s Debrecenem. Jinak se sem tam někdo blýskne, ale závisí to od postavení v tabulce a tábory jsou nestabilní. Lístky se dají sehnat v podstatě bez problémů i v den zápasu, kromě domácích zápasů Fradi. Tam je potřeba se dostavit se s určitým časovým předstihem (aspoň 3 hodiny), ve fan - shopu (nebo skrz net) si vyřídit fans kartu. Bez ní se na stadion nedostane nikdo. Ať je z Budapešti, nebo Izraele. Vstup je hlídán ochrankou, pouští po skupinách, vyfotí si Vás digitálem a po opsání údajů z pasu či občanky (jméno, příjmení, adresa) Vám BEZPLATNĚ kartu vystaví. Na tu si pak koupíte lístek. I při derby jsou v pohodě k dostání v den zápasu (samozřejmě vyjma vstupenek do sektorů hostů, ty se prodávají jen přes klub soupeře). Fotbalový svaz toto chtěl zavést všude, ale kluby se proti tomu razantně postavily, takže to zůstává pouze soukromou iniciativou Fradi (i přes pokusy fans o zrušení). Jinde na maďarských stadionech problém není. Ceny jsou od 150 do 250 kč podle důležitosti zápasu. Stadiony celkem v pohodě, kolikrát i old school, žádné super moderní arény nečekejte (nejlepší asi Ujpest, Györ a Szekesfehervár co do kvality). Občerstvení celkem v pohodě, ale kolikrát je lepší se najíst u stadionu v různých bufetech, kde dostanete tradiční výborné klobásy atd. Pivo průměr, brutálně převládá prodej v láhvích. Ceny jak kde. Budapešť samozřejmě o něco dražší, ale není to nic hrozného.

Ochranky: Problémem jsou ochranky, zvlášť jedna, která dohlíží na většinu zápasů. Netolerují vůbec nic a kolikrát konflikt s radostí vyprovokují. Bohužel si to můžou dovolit. Asi nejlepší, z pohledu fans, má security Ujpeště.

Policie: Normální policie o fans moc povědomí nemá a je celkem v pohodě. Mnohem horší je to se speciálními silami, tzv. Készenléti Rendőrség. Od protivládních demonstrací v roce 2006 byli posílení, dostali nové vybavení a v jednání si můžou podat ruce se slovenskými kukláči, a to bez přehánění. Co se týče znalostí angličtiny, tak jsou na tom podobně, jako jejich čeští kolegové.
Jinak je na maďarských stadionech cítit velký nacionalistický duch a pravicové smýšlení.

Jinak osobní zkušenosti ze získáváním lístků do hostujících sektorů na evropské poháry obecně : V současné době dle nařízení UEFA je téměř nemožné sehnat lístek na místě. Prostě se neprodávají. Jediná šance je mít známé v táboře fans, nebo to zkusit přes web klubu. Jinak nehrozí.

Autor: FTC.CZ

Additional information