dinamo steaua

 Derby v Bukurešti, fotky a videa z derby mezi Dinamem Bukurešť a FCSB které se odehrálo 30.01.2022

csa steaua

Vůbec první zápas na novém stadionu pro CSA Steaua Bukurešť. Tým, který v nadcházející sezóně nastoupí do 2 ligy, otevřel nový stadion a uspořádal přátelský zápas proti OFK Bělehrad.

Incidenty po zápase Petrolul - Poli Temešvár, domácí zaútočili na auta Rapidu Bukurešť, kteří přišli podpořit své přátele z Poli Temešvár

22 Petrolul, 7 Rapidu a 62 z Temešváru (pravděpodobně celý autobus) bylo po této akci zatčeno

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený správce3 (@hooligans.cz),

Fotoreport ze včerejšího derby FCSB - Dinamo Bukurešť, zápas sledovalo 30.000 diváků, z toho 7000 z Dinama Bukurešť.

Fotoreport z rumunské Kluže, kam vycestovala Slavia Praha na zápas LM, odhadem se na tento zápas vypravilo přes 400 fanoušků Slavie Praha, článek bude aktualizován v průběhu zápasu.

I přes bojkot hlavních skupin Steaui a moderní Arénu Nationala, se derby Bukurešti neslo ve skvělé atmosféře. Byli jsme u toho.

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

Kotel Dinama

 

Zápasy mezi Dinamem (klubové barvy červeno-bílé) a Steauou (červeno-modré) se v Rumunsku nazývají "Eternul derbi" (Věčné derby) nebo "Marele derbi" (Velké derby). Jedná se největší rumunské derby, kdy proti sobě hrají dva nejpopulárnější kluby. Mnohem populárnější v celém Rumunsku je Steaua. Její popularita je až drtivá. Ale ani Steaua už není Steaua, ale FCSB. V prosinci 2016 se opět rozhořel boj mezi ministerstvem obrany a majitelem Steauy Becalim. Soud dal státu za pravdu, že Becali už dvanáct let neoprávněně užívá název, barvy i znak klubu. Zároveň jej ministerstvo hodlá zažalovat o 40 milionů eur kvůli dlouholetému neoprávněnému užívání ochranné známky. Klub se chce odvolat k Nejvyššímu soudu. Majitel Steauy prohlásil, že v případě prohry a povinnosti zaplatit požadovanou částku, vyhlásí klub bankrot a bude hrát v nejnižší rumunské soutěži pod názvem FC Sports Becali. A tak než se situace vyjasní, klub vystupuje pod akronymem FCSB. Steaua má po Dinamu ještě druhého rivala, a tím je Rapid Bukurešť. Ten však v roce 2016 zbankrotoval a padl do 5.ligy, nyní se pomalu hrabe nahoru a působí aktuálně ve 4.lize.

Derby mezi Dinamem a Steauou je vždy třaskavé. A fanoušsi obou klubů si nic nedarují. Husarský kousek se povedl fanouškům Dinama v srpnu 2016. Steaua hostila na svém stadionu ve 4. předkole Ligy mistrů anglický velkoklub Manchester City a majitel domácích Gigi Becali nechal připravit choreografii připomínající 20leté výročí od triumfu v PMEZ 1985/86. Na její přípravu klub sháněl dobrovolníky, kteří by pomohli roznosit kartony po tribuně a "choreo" tak zrealizovat. Toho dokonale využili právě fanoušci Dinama, kteří se přihlásili a přichystané kartony vyměnili za své vlastní. Když je diváci před zahájením utkání zvedli nad hlavu, přes celou tribunu se objevil nápis „Doar Dinamo București“ (Jedině Dinamo București)

Bitky před zápasem, nepokoje na stadionu, hození dělobuchu z rumunské strany na hvězdného polského útočníka Lewandowského, nevpuštění koalice chuligánů GKS Katowice, Gorniku Zabrze a ROW Rybnik (300ks) do Bukurešti  respektive jejich otočení 400km před Bukureští. I tohle přineslo utkání a jasná je jedna věc, že se mají případní rumunští fanoušci příští rok v červnu v Polsku na co těšit. Tady záběry z některých jmenovaných atrakcí.

 

 

 

Video ze zápasu kvalifikace Rumunsko - Maďarsko z pohledu Gopro kamery

Potyčky mezi domácími a hostujícími chuligány

Aktuálně (13:24), 2 autobusy rumunských fanoušků napadájí maďarské ekipy Kispest, Fehervar a Debrecen, půlka rumunských fanoušků se z autobusu dává na útěk a zanechává část domácích na pospas maďarským chuligánům. Poté třetí autobus se již maďarské ekipě zastavit nepodařil, podle informací se v Bukurešťi pohybuje 100 členná ekipa U Cluj.

Z pátku na sobotu došlo ve městě Brasov ke střetu Rumunů a maďarské ekipy Diosgyor, ze strany Rumunska došlo dokonce na zbraně včetně samurajů a dalších různých zbraní. Po pár minutách jde výhra na stranu Diosgyoru a poté zasahuje místní policie. Na fotce ekipa Diosgyoru v Brasově

Chuligáni Steaui Bukurešť se pokouší dostat k sektoru Dinama, vše kazí policie.

Utkání, kde se čekaly velké problémy, protože Maďaři mají s Rumuny dlouhodobě nenávist, která se váže k historii a roku 1920, kdy díky trianonské smlouvě přišlo Maďarsko o 70% území, které si rozdělily Srbsko, Slovensko, Rakousko a Rumunsko. A zejména v Rumunsku (a také na Slovensku) tak žije velmi početná menšina - jen v rumunské Transylvánii se k maďarské národnosti hlásí 1,2 milionu lidí.
Ale zpět k utkání. Rumunská média utkání bedlivě sledují. Už od rána podávaly zprávy z ulic, kde docházelo ke střetům menších skupinek. Podle fotek agentur je jasné, kdo z Maďarska na toto utkání přijel, bylo zde hodně chuligánů či nacionalistů, kteří dnes přijeli společným vlakem. Rumunsko nasadilo na toto utkání 2800 policistů a 60 lékařů a zdravotních sester. Postupem času se násilí v ulicích stupňovalo a místní policie krom obušků využívala hojně i slzného plynu, maďaři kontrovali láhvemi a kameny.

Additional information