Dnes je tomu 37 let od události, která nejvíc ovlivnila evropskou hooligans scénu. Na základě této události začal boj proti fotbalovým chuligánům, který vlastně dodnes neskočil. S železnou pravidelností se objevuje v každém novinovém článku o chuligánech. Řeč je o finále Poháru evropských mistrů z 29.5.1985 mezi FC Liverpool - Juventus Turín v Bruselu na Heysel stadionu. Pojďme si připomenout, co se tehdy stalo:

Ve finále Poháru evropských mistrů (PEM, nyní Liga mistrů) vyústil střet fanoušků obou klubů na Bruselském stadionu v Heysel v  tragédii, k  níž došlo 29. května 1985.  Na utkání FC Liverpool a Juventusu Turín vypukla bitka mezi oběma tábory, při níž se zřítila část tribuny. Pod betonovými částmi hlediště se našlo 39 obětí (32 italských fanoušků Juventusu, 4 Belgičané, 2 Francouzi a 1 muž ze Severního Irska) a zhruba 600 lidí vyvázlo se zraněním.

Ještě před zahájením finálového zápasu měl Liverpool výhrady k výběru stadionu, který byl postavený už v roce 1930. Mimo to, že stadion byl již starý a ve špatném stavu, panovaly obavy z organizace a umístění neutrální sekce pro belgické fanoušky. Oba kluby, Liverpool i Juventus, požadovaly, aby lístky byly prodávány pouze anglickým a italským fanouškům, protože se obávaly, že lístky určené pro Belgičany skoupí jak Italové, tak i Angličané a vznikne tím nebezpečná zóna tvořená směsí příznivců obou znepřátelených klubů. Tato zóna byla později opravdu zaplněna italskými fanoušky.

Ještě před zahájením zápasu se začali fanoušci obou týmů provokovat přes bariéru z pletiva. Později přišly ke slovu i kameny. Nakonec skupina liverpoolských fanoušků přelezla dočasnou bariéru z pletiva a zaútočila na příznivce Juventusu. Nastal chaos, v němž byli fanoušci Juventusu zahnáni ke stěně, přes kterou se někteří z nich pokusili přelézt. Stěna však jejich váhu neunesla a zřítila se. Těla raněných a mrtvých byla vynášena na částech pletiva, pokládána na trávník a přikrytá fotbalovými vlajkami.

Vyšetřovací komise označila jako hlavní viníky této tragédie britské „rowdies“ a všechny anglické kluby pak byly na 5 let vyloučeny z evropských soutěží. Svůj podíl na neštěstí, ale nesl i špatný stav stadionu Heysel a chyby na straně organizátorů.

 

Additional information