Výtržnosti fanoušků, které provázely nedělní derby vídeňských klubů Austrie a Rapidu, vyvolaly v Rakousku velké znepokojení. K problému se vyjádřili i vysoce postavení politici, protože panuje vážná obava, že násilnosti poškodí pověst země jako pořadatele mistrovství Evropy v příštím roce. Fanoušci obou táborů se v neděli shromáždili v centru Vídně pod záminkou demonstrace "proti komercionalizaci fotbalu". Při pochodu městem ale poškozovali auta a další majetek. Na stadionu pak ničili sedačky, zapalovali dýmovnice a nejrůznější pyrotechniku a nakonec se střetli s policisty, z nichž nejméně dva vážně zranili.

V této souvislosti je vyzdvihován jen brankář hostů Helge Payer, jenž byl zasažen světlicí domácích fanoušků, ale přesto nežádal ukončení zápasu, který nakonec domácí vyhráli 2:1.

Předseda Rakouského fotbalového svazu Friedrich Stickler v parlamentu ujišťoval, že "liga a mezistátní zápasy jsou něco zcela rozdílného a při Euru se nic takového jako na stadionu Austrie nemůže stát". Z jiných míst se však ozývá volání po tvrdých opatřeních.

Ministr vnitra Günther Platter konstatoval, že události vážně poškodily pověst Rakouska jako sportovní země. Slíbil, že od květnového mezistátního zápasu se Skotskem začne fáze zkoušení a vyhodnocování bezpečnostních opatření pro Euro, která má zajistit, aby stadiony byly naprosto bezpečné.

K situaci se vyjádřil i kancléř Alfred Gusenbauer. Zdůraznil, že celé Rakousko bude hodnoceno podle toho, jak se šampionát povede uspořádat a zda se podaří zajistit, aby se turnaj odehrál po všech stránkách v duchu fair play.

Fotbalové i policejní orgány stále čekají na vyhodnocení záběrů bezpečnostních kamer. Předpokládá se, že po zjištění viníků budou nejen vyneseny tresty zákazů vstupu na stadiony, ale i soudní postihy.

Additional information