FOTBALOVÁ VÝTRŽNOST V GLASGOWĚ 1909
Výtržnosti fans doprovázejí zápasy mezi Celtikem a Rangers od samotného počátku glasgowského derby. Tento fakt není vůbec překvapující, když si uvědomíme, jak hluboké rozdíly panovaly mezi příznivci obou klubů nejen na poli fotbalovém, ale hlavně v každodenním životě, ve vnímání světa, v náboženském vyznání, atd. (jak už zaznělo v prvním díle - viz související články).
V tomto kontextu je ovšem zajímavé, že incidenty obou táborů fans z přelomu 19. a 20. století nebyly nijak zvlášť nábožensky motivované, ale spíše vznikaly následkem přemíry alkoholu, tlačenic v ochozech nebo prosté rivality mezi fans.


Také výtržnost, která bývá v Británii popisována jako „nejhorší incident fotbalového chuligánství před První světovou válkou", nebyla sektářsky zaměřena, i když vypukla během zápasu mezi Celtikem a Rangers. Zloba diváků finále Skotského poháru v roce 1909 se otočila proti řídícím orgánům soutěže poté, co opakovaný zápas znovu skončil remízou, aniž by představitelé Fotbalové asociace nařídili prodloužení.
Časopis Mercury tehdy pod nadpisem „Fotbalová výtržnost v Glasgowě" popsal celý incident po závěrečném hvizdu takto:


„Tisíce lidí vtrhly na hrací plochu, kde vytrhaly ze země brankové konstrukce. Nato přijeli strážnici na koních a v následných šarvátkách bylo zraněno přes 50 lidí. Když byly strženy dřevěné bariéry, výtržníci je nahromadili, polili je whisky a zapálili. Plameny se rozšířily na prominentní lóže, které se nacházely pouhých 20 yardů (asi 18 metrů) od velikých činžovních domů. Na hřišti zavládl neklid, hlavně když dav napadnul hasiče a bránil jim v hašení ohně. Hasiči brzy neměli čím hasit, protože výtržníci skákali po hadicích a prořezávali je noži a kameny. Dřevěná lóže byla úplné zničena; zbyla z nich pouze střecha a boky z vlnitého plechu, a i ty byly zprohýbané a zkroucené do roztodivných tvarů. Těžký válec byl vytržen z kování a zlovolně vláčen po trávě tam a zpět.
Když dorazily další oddíly policie a hasičů, rozpoutaly se opět roztržky, během kterých byla 50-ti až 60-ti lidem způsobena vice či méně vážná zranění. Vandalové nevázaně házeli kameny a láhve, nejméně dva lidé byli ošetřováni kvůli bodným zraněním. Mezi zraněnými bylo přes dvacet strážníků a několik hasičů...
Dav opakovaně osvobozoval ty, které zajala policie, až nakonec strážnici a hasiči usoudili, že bude lepší stáhnout se z hřiště, aniž by jakékoli výtržníky předvedli na policejní stanici. Stadion se stal na téměř dvě hodiny místem násilí neporovnatelného s žádným jiným incidentem v historii sportu ve Skotsku..."

 

Jiný zdroj doplňuje, že „...6 000 diváků bilo policisty, strhávalo branky, zapalovalo ohně, přeřezávalo hasičské hadice, atd. Výtržnosti trvaly dvě a půl hodiny a výsledkem bylo, že 58 policistů a 60 jiných lidí muselo byt ošetřeno v nemocnici."

Zpráva v novinách Glasgow Herald potvrdila popis incidentu otištěný v Mercury (například byl zmíněn policejní strážník, který byl bodnut nožem do obličeje a upadl do bezvědomí), navíc se zmiňovala o „zničení prakticky každé pouliční lampy okolo stadionu Hampden", což ukazuje, že násilí se rozšířilo i mimo stadion.
V žádném záznamu událostí nebyla ani zmínka o střetech mezi fans Celtiku a Rangers, ale pouze o útocích na úřední moc. Zmíněný incident dokazuje, že předválečné fotbalové násilí glasgowských fans nebylo nábožensky nebo etnicky motivováno. To bylo v kontrastu s každodenním životem v Glasgowě, pouliční bitvy mezi katolíky a protestanty byly velmi časté. Přesto si lze díky autentickému popisu lépe představit, jak probíhalo fotbalové násilí v Glasgowě před První světovou válkou.


(Pokračování příště)


Autor: Tomáš (Baník)


převzato z Football Factory č.14

Pro zájemce: jednotlivá čísla FOOTBALL FACTORY v tištěné podobě lze stále pořídit za zvýhodněnou cenu. Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Související články:

Rozdělený Glasgow (1.díl) - http://www.hooligans.cz/reports/foreign/69-skot/2684-rozdeleny-glasgow-i

Additional information