Valhalla Fighting - 14.04.2024 -STORM CLUB

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

{youtube}fp3wOU8KQ-k{/youtube}

Australská fotbalová liga vznikla v roce 2004 a hraje ji 10 týmů.
Klub Western Sydney Wanderers byl založen teprve v roce 2012. Je to druhý klub v nejvyšší soutěži ze Sydney po slavnějším klubu FC Sydney. V roce 2012 vznikla při klubu Western Sydney Wanderers skupina Red and Black Bloc (RBB). Western Sydney Wanderers má v australském fotbale jednu z nejlepších průměrných návštěvností na domácích zápasech. Jeho fanoušci jako první v australském fotbale dokázali vyprodat hostující sektory na ligových zápasech, kde Sydney Wanderers hráli. Největší derby mají Sydney Wanderers se Sydney FC, městské derby nazývané "Sydney derby". Největší nenávist v australském fotbale je mezi kluby ze Sydney a Melbourne. Není to jen mezi fotbalovými kluby, ale všemi sportovními kluby a všemi obyvateli těchto dvou největších australských měst (obě přes 4 mil.obyvatel). Je to dáno historicky. Hlavní město Austrálie je Camberra, které vzniklo jen díky hádce měst Sydney a Melbourne, kdy obě chtěla být hlavním městem Austrálie. Vznikl kompromis, a postavilo se město Camberra s parlamentem a sídlem vlády. Je od obou měst vzdáleno sto mil.


Tím se dostáváme k druhým fanouškům, kteří tuto bitku vyprovokovali, ke klubu Melbourne Victory. Tento klub má nejvíce fans v celé Austrálii, drží australský rekord v návštěvnosti na zápasech i v počtech registrovaných fans. Nejradikálnější skupina se jmenuje "Horda", ale od roku 2011 nesmí viset jejich vlajka. Byl to trest za to, že tato skupina se podílela na ukradení vlajky aktivní fanouškovské skupině Yarraside z Melbourne City (tehdy se ještě tým jmenoval Melbourne Heart, od letoška už Melbourne City). Kvůli zákazu věšet vlajku Hordy a kvůli vyvádění z ochozů fanoušků, kteří se jevili příliš agresivně, uspořádala Severní tribuna Melbourne Victory několik protestů, které vyvrcholily 2.2.2011. Tehdy fans Severní tribunu zcela opustili a nechali viset vzkaz "Žádní fanoušci, žádná minulost, žádná budoucnost - bez nás nejste nic".

A dostáváme se k videu nad článkem. Nejzávažnější incident a mediálně sledovaný byl útok zhruba třiceti chuligánů Melbourne Victory z 28. prosince 2013 (viz video) na zhruba stovku hostů z Western Sydney Wanderers, kteří se napájeli v Royal Melbourne Hotelu v centru města. Domácí je zaházeli stoly i ohni, hosté kontrovali sklenicemi a pak se strhla bitka v ulicích. Výsledkem je po několika měsících vyšetřovaní zatčení a obvinění tří útočníků ze rvačky, držení nebezpečného výrobku (rakety), odpálení rakety a pokusu o těžké ublížení na zdraví. Dalším sedmi lidem hrozí pokuty.

Australské fans scéna má i další zajímavosti. Některé australské kluby se hlásí k určitým národnostem - řecká menšina podporuje klub Sydney Olympic, italská menšina klub Marconi Fairfield, nejúspěšnější australský klub Brisbane Roar holandská menšina atd.

Jelikož australskou populaci tvoří přistěhovalci, přenesly se na scénu i spory mezi národy z Evropy.  K bitkám dochází mezi fanoušky Sydney United a fans Bonnyrigg White Eagles.

Druholigový Sydney United je velmi podporován fanoušky z řad chorvatských přistěhovalců. Původně se ostatně jmenoval Sydney Croatia (vznik v roce 1958) a v jeho znaku je chorvatská vlajka a klasická červenobílá šachovnice.

Bonnyrigg White Eagles je druholigový tým, který založila a podporuje srbská menšina. Vznikl v roce 1968 jako Avala Sports Club a v jeho znaku vévodí srbská vlajka i orlice. Hlavní skupina fans se jmenuje "Avala Boys". Fanoušci těchto klubů se spolu několikrát poprali. Nejznámější je incident z března 2005, kdy se do sebe pustilo okolo 50 fans. Policie vykázala dva zraněné policajty a pět zatčených fans. Oba kluby shodně popřely, že by byl boj národnostně motivovaný a že tam zcela určitě nehrálo žádnou roli etnické soupeření...

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear