Valhalla Fighting

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear

Bad Blue Boys vznikli spojením několika partiček z částí Záhřebu (Maximir, Travno, Dugave, atd.) a především podporovali svůj klub na domácích zápasech. To jim však nestačilo a rozhodli se pomoci svému klubu i na venkovních zápasech, a tak začali organizovat jejich výjezdy. Připomenuli se např. v Bělehradě, Sarajevu, Lublani, Titogradu, Splitu a dalších městech Jugoslávie. Při každé příležitosti, v každé zemi a v každém městě, které Bad Blue Boys navštívili, dávali najevo, jak moc milují Dinamo, Záhřeb a Chorvatsko. V 90. letech se navzdory všem problémům BBB rozrůstali a všichni ukazovali, jak moc milují svůj tým. Pak však začala válka.
Pro mnoho členů BBB začala válka 13. května 1990, když přijela Crvena Zvezda Beograd. Zápas se nikdy neodehrál na hřišti, ale na tribunách a v ulicích Záhřebu. Všechno začalo, když příznivci z Bělehradu, tzv. Delije, srazili plot a vydali se na tribunu, která byla obsazena obyčejnými fans, kteří přišli sledovat zápas. Když to Bad Blue Boys spatřili, rozhodli se bránit své fanoušky. Narazili však na odpor policie, mnoho fanoušků bylo zatčeno a zbito. Legendou se stal kapitán Dinama Zvone Boban, ten se pokusil bránit fanoušky svého klubu a skočil do rozzuřeného davu policie. Tato událost předznamenala pád jednoho státu.


Avšak skutečná válka začala oficiálně jen několik měsíců poté. Stejně jako ostatní příznivci jiných chorvatských týmu, tak i jedinci z Bad Blue Boys položili život za obranu své vlasti. Byli to především mladí muži plní pýchy, odvahy a hrdosti. Spolu s dalšími tábory - Torcida (Hajduk Split), Kohorta (Osijek), Armada (Rijeka) a spousty dalších - bojovali proti srbské agresi ať už v policejních sborech či jednotkách ZNG či HOS. Velký počet z těchto lidí našel ve válce svoji smrt, a proto na počest těchto bojovníků byla několik let po skončení války postavena socha u stánku Maksimir.
I když válka zuřila v celém Chorvatsku, fotbalová liga pokračovala a Bad Blue Boys podporovali svůj tým na všech zápasech. Během války z ničeho nic přišel šok. Jejich posvátný klub NK Dinamo Záhřeb dostal nové jméno, v 92. roce byl přejmenován na HAŠK-Gradjanski a o rok později na NK Croatia. Za tento název nejvíce loboval první chorvatský prezident Franjo Tudman, který vzhlížel v Dinamu nezávislost Choravatska a se kterým měli z dob války fanoušci velmi dobré vztahy. Prezident Tudman i nadále navštěvoval domácí zápasy Dinama. To však dokázalo fanoušky rozpálit do běla, svoji nevoli dávali najevo hlasitým pískáním a zpíváním až jednoho dne byl v televizním přenosu ztlumen zvuk. Každý fanoušek se však tímto cítil zhnusen. Dinamo, to je jméno svaté! Byly to těžké časy pro celý národ, lidé hledali každý možný způsob, jak odvrátit jejich mysl mimo realitu, jedním z nich byl sport a fotbal obzvlášť.
Bad Blue Boys začali také vydávat svůj fanzin, ve kterém jste mohli nalézt články o dění v BBB, ale také o kultuře ultras v celém Chorvatsku a světě. Původní název zněl Ajmo Plavi (Go Blues), ten byl však roku 2006 nahrazen novějším Dinamov Sjever (Dinamo’s North).
Nepříjemnou událostí pro BBB byla kauza roku 2008 ohledně graffitu, který se objevil na stěnách jedné budovy v Remize. Na zdi se objevil nápis „Smrt novinářům, BBB ZG“, který poukazoval na smrt jednoho z členů BBB při rvačce v Ribnjak parku. Bad Blue Boys popírali veškerou vinu a tvrdili, že nemají s tímto nápisem nic společného. Bad Blue Boys se zastal i starosta Záhřebu Milan Bandić, který vyslovil veškerou podporu pro BBB a prohlásil celou událost za uměle vykonstruovanou. Poslední roky BBB začlo boj s vedením klubu Dinama a hlavní nepřítel Zdravko Mamic, který vyhnal BBB ze severu. BBB tak zakladají svůj futsal klub Dinamo, který chodí podporovat místo fotbalu. Nedávno se tato karta obrátila, a došlo i prezidenta chorvatského fotbalu a šéfa Dinama, který byl obviněn z daňových podvodů a zatčen. A tak BBB před vězením, kde má Mamic nové sídlo odpalují oslavné ohně a ohňostroj. Po tuto dobu, kdy Mamic byl ve funkci Dinama, BBB bojkotovalo domácí zápasy. Dnes bylo vydané oficiální prohlášení této skupiny o zrušení bojkotu, a tak se BBB vrací na sever a rovnou na derby, které se odehraje na Maksimíru 12.07.2015.
BBB se však nikdy nevzdali a dokazovali, že oni jsou tím dvanáctým hráčem svého týmu! Stali se nevyhnutelnou součástí legendy NK Dinamo Zagreb a dodnes pějí nejen na stadionu Maksimir svojí hymnu Dinamo Ja Volim! (Miluji Dinamo!)

{youtube}9DzGEZbBEwQ{/youtube}

 

 

REKLAMA

FanaticShop.eu - ultras & hooligans streetwear